Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 68


Zburzona rudera

Więcej…

W miejscu rozebranej wiekowej chaty, pomiędzy kamienicami, wyrósł przy ulicy Strzeleckiej rodzinny domek z płaskim dachem

Jednopiętrowa chata z dwuspadowym podwójnie łamanym dachem przy ulicy Strzeleckiej 32 została zaprojektowana 1 maja 1892 roku przez Ottona Kotzulę dla Karola Thiela. Na parterze chałupy znalazły się 3 pokoje, kuchnia i sklep. Poddasze zajmował pokój i strych. Obok domu na podwórzu wzniesiono wychodek według projektu Karola Korbscha.

Więcej…
 

Cmentarz obniża zdrowotność miasta

Więcej…

Nie stać nas na likwidację cmentarza ewangelickiego i założenie nowego – wyjaśniał pastor Fryderyk Sowade władzom miasta, które już w międzywojniu chciały zlikwidować protestancką nekropolię w śródmieściu

Więcej…
 

Śmierć na gilotynie

Więcej…

CZĘŚĆ II - Kaźń hitlerowska Haftanstalt Kattowitz w cieniu czerwonej wdowy

W katowickim więzieniu, mieszczącym się przy ul. Mikołowskiej, czynna była gilotyna zwana „czerwoną wdową”, na której wykonywano wyroki śmierci. Budziła ona grozę wśród ludności Śląska i Zagłębia podczas okupacji hitlerowskiej. 30 czerwca 1942 r. został na niej stracony Stanisław Janicki - śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie Plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, tarnogórski przedsiębiorca, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk w Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego.

Więcej…
 

Figura św. Jana Nepomucena

Więcej…

25 maja br. została uroczyście przekazana przez Urząd Miejski w Tarnowskich Górach tarnogórskiemu Muzeum figurka św. Jana Nepomucena. Od 130 lat stała ona w niszy na wysokości piętra domu przy ulicy Strzeleckiej 13.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Autobusem do Wojkowic

Pomiędzy Siemianowicami Śląskimi i Piekarami Śląskimi a gminą Psary znajduje się niewielkie miasteczko Wojkowice. Chociaż powstało ono z dala od przelotowych tras i najważniejszych linii komunikacyjnych, to jednak w XX wieku można było do niego dotrzeć trzema rodzajami środków transportu publicznego: najpierw autobusem, następnie pociągiem, a jeszcze później tramwajem. W różnych okresach Wojkowice posiadały bezpośrednie połączenia nie tylko z Katowicami czy Piekarami Śląskimi, lecz także z Bytomiem, Świerklańcem, Pyrzowicami, a nawet z Tarnowskimi Górami.

Więcej…
 


Strona 1 z 3