Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 67


Koło misyjne

Więcej…

W parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach powstało, jedyne w swoim rodzaju, koło misyjne gdzie oprócz modlitwy i pomocy południowoamerykańskim misjonarzom można zapoznać się z podstawami języka hiszpańskiego.

Więcej…
 

Upiększali okolicę i dostarczali owoców

Więcej…

W budowę ogródków działkowych w międzywojennym mieście gwarków angażowali się burmistrz, działkowicze i bezrobotni. Tym ostatnim uprawianie grządek przynosiło wymierne korzyści w postaci warzyw, owoców i kwiatów

Więcej…
 

Amerykańskie paliwo dla szoferów

Więcej…

Międzywojenni właściciele i kierowcy coraz większej ilości samochodów i autobusów musieli zaopatrywać się w paliwo. Naprzeciw tym zapotrzebowaniom wyszły ogólnopolskie przedsiębiorstwa, które pozakładały w Tarnowskich Górach stacje benzynowe

Więcej…
 

Śmierć na gilotynie

W katowickim więzieniu, mieszczącym się przy ul. Mikołowskiej, czynna była gilotyna zwana „czerwoną wdową”, na której wykonywano wyroki śmierci. Budziła ona grozę wśród ludności Śląska i Zagłębia podczas okupacji hitlerowskiej. 30 czerwca 1942 r. został na niej stracony Stanisław Janicki - śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie Plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, tarnogórski przedsiębiorca, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk w Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego.

Więcej…
 

Rozkwit i nadzieja

Rozmyślania o Górnym Śląsku

Rozkwitająca wiosną przyroda wszędzie i zawsze budzi nadzieję i optymizm. W świecie chrześcijańskim uczucia te wzmacniają jeszcze Święta Wielkanocne, otwierając ponadto wiernym perspektywę najbardziej świetlaną – wiecznego życia w szczęściu. Symbolika wiosny, przesłanie Zmartwychwstania wzywają do odrodzenia i oczyszczenia, każą nie poddawać się nawet najbardziej ostatecznym wyrokom i rozwiązaniom.

Więcej…
 


Strona 1 z 3