Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 66


Kamienica Pietruchy

Więcej…

Okazała kamienica przy tarnogórskim rynku kiedyś tętniła życiem. Obecnie zaniedbana przez spadkobierców powoli popada w ruinę

Więcej…
 

Stanisław Janicki

Więcej…

Prezentujemy fragmenty pracy magisterskiej dotyczącej mało znanej, ale zasłużonej dla Śląska międzywojennego, postaci

Część V

(1884-1942) śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego, stracony przez hitlerowców na gilotynie za działalność konspiracyjną.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Działalność Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Bytomiu na terenie MZKP  (część 2)

Na początku XXI wieku toczył się osobliwy konflikt na temat komunikacji nad zalew Nakło Chechło. Spór dotyczył tego, czy jest potrzebne bezpośrednie połączenie autobusowe z Bytomia do przystanku Lasowice Zalew, czy też wystarczy bytomianom skorzystać z istniejących linii z przesiadką na dworcu w Tarnowskich Górach.

Więcej…
 

Inżynier przygnieciony maszyną

Więcej…

Wypadek w fabryce Górnośląski Przemysł Metalowy przyczynił się do usprawnienia pracy autonomicznych górnośląskich policjantów w Tarnowskich Górach

Więcej…
 

Wysiedlenia z terenu powiatu tarnogórskiego

Więcej…

CZĘŚĆ II

Trudno oszacować liczbę ludzi osadzonych w Lasowicach w okresie od stycznia do czerwca 1945 roku. W tym czasie trafił tu m.in. przedwojenny restaurator Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach – Antoni Kruss, którego przewieziono, podobnie jak wiele innych zdolnych do pracy osób, do obozu w Mysłowicach.

Więcej…
 


Strona 1 z 3