Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 65


Kamienica z salonem meblowym

Więcej…

W domu na rogu ulicy Piastowskiej i Placu Żwirki Wigury mieścił się przez długie lata firmowy sklep meblowy braci Jojko, upaństwowiony po II wojnie światowej

Jeszcze w 1873 roku przy ulicy Piastowskiej 5 stała parterowa chata gwarecka ze spadzistym dachem. Pośrodku frontowej ściany chałupy znajdowały się drzwi a po obu stronach wejścia po dwa okna. W 1882 roku po zburzeniu domku jego właściciel Kaltenbrunn zlecił budowniczemu Adolfowi Goerke zaprojektowanie i budowę nowej jednopiętrowej kamienicy.

Więcej…
 

Hej, w dzień narodzenia - o kolędzie słów kilka

W historii muzyki i systematyce form, kolęda ma postać jednogłosowej, często ludowej pieśni, charakterystycznej dla swoistego w swym wymiarze okresu - Bożego Narodzenia.

Więcej…
 

Ziemia tarnogórska

Więcej…

Ciąg dalszy tarnogórskich maszkaronów

Formy architektoniczne i detale z całego tarnogórskiego powiatu mogłyby stać się tematem obszernej publikacji. Same detale pałacu w Brynku, które Montes pokazał w numerach 43 i 46, zajęłyby wraz z ich  opisem kilkanaście stron. A jest jeszcze i Świerklaniec, gdzie spod daty budowy Pałacu  Kawalera, spogląda  lew z otwartym do ryku pyskiem.

Więcej…
 

Stanisław Janicki

Więcej…

Prezentujemy fragmenty pracy magisterskiej dotyczącej mało znanej, ale zasłużonej dla Śląska międzywojennego, postaci

Część IV

(1884-1942) śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk  Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego, stracony przez hitlerowców na gilotynie za działalność konspiracyjną.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Działalność Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Bytomiu na terenie MZKP (część 1)

Jednym z przewoźników wjeżdżających przez kilkanaście lat na teren Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach był PKM Bytom. Od czasu do czasu dochodziło w tym okresie do osobliwych sytuacji ze strony przewoźnika, który uruchamiał konkurencyjne linie na nietypowych trasach.

Więcej…
 


Strona 1 z 3