Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 64


Domek maszynisty

Więcej…

Kierownik parowozu w okresie międzywojennym był na tyle majętny, że stać było go na wybudowanie obszernej willi dla całej rodziny

Więcej…
 

Narodowa burza w mieście gwarków

Więcej…

W rozlepianych na płotach i murach domów ulotkach tarnogórscy narodowcy nawoływali do bojkotu Żydów oraz politycznego przewrotu. Doczekali się jedynie zawieszenia działalności placówek Stronnictwa Narodowego

Więcej…
 

Nowy mieszkaniec miasta

Więcej…

- Wrocław musiał wymyślić swoje krasnale, a my jesteśmy miastem gwarków i nie musimy nic wymyślać - powiedział Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór podczas odsłonięcia rzeźby gwarka na zbiegu ulic Krakowskiej i Tylnej.

Więcej…
 

Stanisław Janicki

Więcej…

Prezentujemy fragmenty pracy magisterskiej dotyczącej mało znanej, ale zasłużonej dla Śląska międzywojennego, postaci

CZĘŚĆ III

(1884-1942) śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk  Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego, stracony przez hitlerowców na gilotynie za działalność konspiracyjną.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Autobusem do Będzina

Podróż z Tarnowskich Gór do Będzina wymagała zwykle przesiadki w Piekarach Śląskich lub w Bytomiu. Jednak na przestrzeni lat istniały bezpośrednie połączenia komunikacyjne między gminami wchodzącymi w skład powiatu tarnogórskiego a Będzinem. Także po utworzeniu Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej pojawiły się nowe połączenia ze stolicą powiatu będzińskiego.

Więcej…
 


Strona 1 z 3