Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 61


O kieszonkowcu, który śmierć wydeptał

Depcik był drobnym rzezimieszkiem i złodziejskim nieudacznikiem, bo po każdym skoku lądował w więzieniu. Jednak dosłużył się bogatej kartoteki policyjnej, zamkniętej dopiero po jego przedwczesnej śmierci

Więcej…
 

Dawne pieczęcie Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach

Więcej…

Najstarsze lakowe pieczęcie tarnogórskiego Bractwa Strzeleckiego pochodzą z początków XIX wieku. Pierwsza zachowała się na dokumentacji dotyczącej działalności inspektorów towarzystwa w latach 1780–1814, datowanej na 31 grudnia 1814 roku. Współcześnie jest ona przechowywana w Muzeum w Tarnowskich Górach jako depozyt przekazany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Więcej…
 

Tarnogórski ośrodek rehabilitacyjny

Więcej…

CZĘŚĆ IV

Przez pierwsze lata funkcjonowania Górniczego Ośrodka  Ozdrowieńczo-Rehabilitacyjnego w Tarnowskich Górach przebywało w nim kilkuset  pacjentów rocznie. W 1961 r. odnotowano 504 osoby, z których 219 leczono w oddziale  internistycznym, a 285 w oddziale ortopedyczno-urazowym. W 1962 r. nastąpił  przejściowy spadek, gdyż zanotowano 486 pacjentów, z czego 276 w oddziale  internistycznym i 211 na ortopedii.

Więcej…
 

Księżna Anna, kuzynka monarchów

Więcej…

Panie ze świerklanieckiego zamku, cz. II

Druga księżna von Donnersmarck, Anna z domu księżniczka zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg żyła prawie 80 lat. Jej życie to gotowy scenariusz na niezwykle ciekawy film o... przemijaniu.

Więcej…
 

Śląsko-słowiańskie święto

W przededniu Świąt Wielkanocnych przepełniających ludzi ufnością i nadzieją, łączących ich w braterstwie, wspomnieć pragnę o święcie, które choć ściśle związane z historią Kościoła, z jego misją ewangelizacyjną, nie było wcześniej w Polsce znane, a plany przywrócenia mu przynależnego miejsca w wykazie świąt i kalendarzu historycznym, wywołują spory i ataki.

Więcej…
 


Strona 1 z 3