Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 59


Pamiątki po obchodach 150-lecie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach

Więcej… Więcej…

Ostatnią dekadę działalności, przed wybuchem II wojny światowej, tarnogórskie Bractwo rozpoczęło od obchodów 150-lecia. Wydarzenie to miało miejsce w 1930 roku i towarzyszyły mu dwie ważne imprezy, po których zachowały się cenne pamiątki. We wspomnianym roku miejscowa organizacja zrzeszała stu pięćdziesięciu członków, co odpowiadało liczbie obchodzonego jubileuszu.

Więcej…
 

Głęboka Sztolnia Fryderyka

Więcej…

Rok temu w Montesie nr 53 ukazał się artykuł o budowie „Głębokiej Sztolni Fryderyk”. Tekst oraz zdjęcia stanowiące w zamiarze zachętę do przejścia jej szlakiem na powierzchni, dotyczyły głównie jej pierwszego fragmentu od roznosu i okna sztolni do szybu „Staszic/Adolf” oraz usytuowanego 21 m. dalej szybu „Maszynowego”. Wspomniano także krótko o kontynuacji jej budowy.

Więcej…
 

Jadłodajnia kolejowa pod lupą

Mięso i słoninę przechowywano w ubikacji a ziemniaki leżały w cynkowych kotłach, odkryła rok po zakończeniu wojny społeczna komisja podczas kontroli stołówki przy kolejowym domu noclegowym w Tarnowskich Górach

Więcej…
 

Tarnogórski ośrodek rehabilitacyjny

CZĘŚĆ II

Oficjalna uroczystość otwarcia ośrodka rehabilitacyjnego w parku w Reptach zorganizowana została w sobotę 17 grudnia 1960 r. Tego dnia przybyli tam przedstawiciele różnego rodzaju władz i instytucji wojewódzkich oraz powiatowych.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Autobusem do Kalet

Najdalej na północ wysuniętym miastem powiatu tarnogórskiego są Kalety - położona wśród lasów miejscowość składająca się z kilku oddalonych od siebie dzielnic. W XX wieku przez pewien czas z Tarnowskich Gór do Kalet można się było dostać na trzy sposoby: koleją, autobusami Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz autobusami Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach.

Więcej…
 


Strona 1 z 3