Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 55


Związki tarnogórskiego Bractwa Strzeleckiego ze Stowarzyszeniem Czeladników Katolickich

Więcej…

Istniejące od 1780 roku tarnogórskie Bractwo Strzeleckie współpracowało z innymi organizacjami, które funkcjonowały na terenie miasta i powiatu. Posiadanie własnej siedziby z Parkiem Strzeleckim sprawiało, że przez długi okres to w tym miejscu ogniskowało się życie towarzyskie i społeczno-kulturalne miasta. Niejednokrotnie Bractwo służyło pomocą innym organizacjom, które nie dysponowały tego typu zapleczem. Współpraca taka szczególnie widoczna jest na przykładzie tarnogórskiego Stowarzyszeniu Czeladników Katolickich (Katholischer Gesellenverein).

Więcej…
 

Pałac w Rybnej po 1945 r.

Więcej…

Dzieje pałacu w Rybnej po zakończeniu II wojny światowej podobne są losom setek innych tego typu obiektów w całym PRL-u. Znacjonalizowane lub uspołecznione, w imię szczytnych haseł pozbawione właścicieli, a zarazem gospodarzy, niszczały przeistaczając się powoli w ruiny. Trzydzieści lat nieodpowiedzialnej gospodarki doprowadziło okazałą niegdyś rezydencję do sytuacji, którą w Ekspertyzie konstrukcyjnej o stanie technicznym pałacu w Rybnej, opracowanej we wrześniu 1974 r., określono jako [...] nie gwarantującą bezpiecznego użytkowania [...] i będącą w całkowitej dewastacji.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Pociągiem i autobusem do Strzybnicy - dokończenie

Po postawieniu WPK Katowice w stan likwidacji i utworzeniu MZKP zaszły dalsze zmiany w komunikacji autobusowej. Przez pewien czas mieszkańcy Strzybnicy mieli okazję korzystania nawet z nocnej linii autobusowej oznaczonej N/28. Uruchomiono ją 21 lipca 1993 r. na trasie do Nowej Wsi Tworoskiej. Autobus jeździł raz na dobę przed piątą rano w stronę Nowej Wsi i po piątej rano w kierunku centrum miasta.

Więcej…
 

Z niemieckiego na polskie

Więcej…

Mimo nacisków komunistycznych władz niektórzy mieszkańcy Tarnowskich Gór odmawiali spolszczenia niemieckich nazwisk i imion. - Nazwiska moich przodków się nie wstydzę – oświadczali urzędnikom

Więcej…
 

Kamienica z nagrobkiem chłopca

Więcej…

Secesyjna kamienica naprzeciwko tarnogórskiego kościoła farnego wyróżnia się nie tylko pięknym wyglądem, lecz także wmurowaną w fasadę barokową płytą nagrobną pochodzącą ze zlikwidowanego przykościelnego cmentarza.

Więcej…
 


Strona 1 z 3