Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 54


Obchody 15-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach rozpoczęte

Więcej…

W bieżącym roku mija 15 lat od momentu reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach. Odrodzenie tej organizacji było inicjatywą środowiska kupców, rzemieślników i przedsiębiorców.

Więcej…
 

Tajemnice epitafium z kościoła św. Anny

Więcej…

W tarnogórskim kościele świętej Anny, po lewej stronie nawy, znajduje się epitafium (z greki: πιτάφιος epitaphios, „nad grobem”). To jeden z najstarszych zabytków w Tarnowskich Górach datowany na XVII wiek. Łacińska inskrypcja jest dobrze czytelna.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Pociągiem i autobusem do Strzybnicy

Sześć kilometrów na zachód od centrum Tarnowskich Gór znajduje się dzielnica Strzybnica. W przeszłości strzybniczanie korzystać mogli zarówno z pociągów, jak i autobusów PKS oraz WPK, a później MZKP. Do tego dodać można jeszcze linię wąskotorową obsługującą ruch towarowy. Wygląda na to, że ostatnim środkiem transportu zbiorowego pozostanie autobus, gdyż w 2011 r. podjęta została decyzja o wstrzymaniu ruchu pociągów pasażerskich kursujących przez Strzybnicę. Zobaczmy, jak sytuacja komunikacyjna Strzybnicy wyglądała na przestrzeni dziesięcioleci.

Więcej…
 
 

Polska biblia Donnersmarcków

Nieznane dzieje śląskiej szlachty

Na przełomie XVII i XVIII wieku Henckel von Donnersmarckowie z Tarnowskich Gór i Bytomia nadal wspinali się po arystokratycznej drabinie. Tytuł Wolnego Pana Stanowego dodał im niewątpliwie splendoru. Na ich ziemiach gościli monarchowie i monarsze rodziny. Ich kuzynów, Donnersmarcków z Bogumina nie spotykały takie zaszczyty. Zapisali się jednak i to znaczącymi zasługami w dziejach polskich i czeskich ewangelików.

Więcej…
 


Strona 1 z 3