Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 52


Prof. Józef Piernikarczyk

Więcej…

W 2011 r. mija 65. rocznica śmierci utalentowanego historyka, naukowca specjalizującego się  w dziejach przemysłu na  Śląsku i działacza kulturalno – oświatowego, prof. Józefa Piernikarczyka

Więcej…
 

Helikopterem do kopalni

Więcej…

Podstawowym zadaniem, jakie postawiło przed sobą Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogóskiej, było udostępnienie podziemi tarnogóskich zwiedzającym. Okazało się to być niełatwym zadaniem, wobec czego budowa kopalni zabytkowej zajęła ponad dwadzieścia lat. W fazie projektowej pojawiło się wiele nierealnych a nawet futurystycznych pomysłów dotyczących wyobrażeń co do wyglądu i funkcjonowania przyszłej kopalni turystycznej. Przyjrzyjmy się tym zapomnianym planom.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Autobusem do Pyskowic - dokończenie

Od 21 października 2006 r. skrócono popołudniowy kurs na linii 791. Dotąd autobus ten jeździł zawiłą trasą z Tarnowskich Gór przez Pyskowice do... Zbrosławic.

Więcej…
 

Ziemia czy armia?

Więcej…

Górnośląska szlachta – Wrochemowie Cz. XIV

Dzieje potomków Fryderyka von Wrochem, to ciągłe zmiany. Wpierw zgodnie z tradycją pokoleń byli właścicielami majątku ziemskiego – Załęża – dziś dzielnicy Katowic. Później próbowali karier wojskowych, poczym ponownie osiedli na włościach.

Więcej…
 

450 lat herbu Miasta Tarnowskie Góry

Więcej…

Antecedencje - „skrzydło orła złote w błękitnym polu, żelazko i pyrlik”

25 lipca nadchodzącego 2012 roku przypadnie 450. rocznica nadania Tarnowskim Górom herbu. Montes Tarnovicensis poświęci tej rocznicy cykl artykułów przypominających dzieje herbu i jego plastyczne formy. Mamy nadzieję, że będzie to pretekst do zwrócenia jeszcze większej uwagi na historię miasta i utrwali regionalną świadomość jego mieszkańców.

Więcej…
 


Strona 1 z 3