Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 51


Spółdzielnia w powijakach

Więcej…

Rolnik musi udać się do Żyda, bo nie ma kupca chrześcijanina” – skarżył się zarząd tarnogórskiej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolnik”. Spółdzielcy - popierani przez burmistrza i starostę - w walce z konkurencją niemieckich i żydowskich przedsiębiorców często i gęsto sięgali po argumenty narodowe i religijne. Chociaż spółdzielnia konkurowała także z polskimi handlowcami

Więcej…
 

Tarnowskie Góry Adolfa Munda

Więcej…

Adolf Mund, Widok na wieżę kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, około 1921 r., akwarela/papier. Wł.: Muzeum w Tarnowskich Górach

Więcej…
 

Budynek Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach

Więcej…

Budynek Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach to jeden z najciekawszych zabytków architektonicznych w mieście. Atrakcyjnie usytuowany na niewielkim wzniesieniu, dobrze utrzymany, z zachowanym historycznym detalem – w tym, co jest ciekawostką – herbem cesarstwa niemieckiego na szczycie fasady. Poziomem artystycznym ze swoją malowniczą bryłą ustępuje w mieście chyba tylko ratuszowi.

Więcej…
 

Dom Podleśnego

Więcej…

Budynek przy ulicy Sobieskiego 24 ma dość dziwny kształt. Zachodnia część jest czterokondygnacyjna, drugie skrzydło jest jednopiętrowe. Kamienica wygląda na niedokończoną.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Autobusem do Pyskowic

Położone na skraju Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego niewielkie Pyskowice przez lata znajdowały się w cieniu większych sąsiadów. Pod względem komunikacyjnym najważniejsze było połączenie z Gliwicami, a dopiero w drugiej kolejności z Bytomiem i powiatem tarnogórskim.

Więcej…
 


Strona 1 z 2