Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 49


Johannes Kindler

Więcej…

Tarnogórscy budowniczowie (6)

Johannes Kindler osiedlił się w Tarnowskich Górach na przełomie 1889 i 1890 roku. Po kilku latach pracy kupił teren i zabudowania w centrum miasta oraz wybudował dom, który miał być nie tylko mieszkaniem, ale także reklamą jego umiejętności architektonicznych i budowlanych. Dom otoczony ogrodem i malowniczym płotkiem powstał w miejscu bardzo spokojnym i ustronnym. Z jednej strony ulica nie bez powodu nazwana Ogrodową (Gartenstrasse), z drugiej niewielki ciek wodny z licznymi mostkami. Dziś teren ten wygląda zupełnie inaczej – to róg ruchliwej ulicy Sobieskiego i zatłoczonej parkującymi samochodami ulicy Wajdy.

Więcej…
 

Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce

Więcej…

Widok od strony obecnej ulicy Legionów. Po lewej dom stolarza Josefa Maysera. Z prawej fragment muru okalający nieistniejący już budynek dawnej szkoły jezuickiej przy obecnej ulicy Zamkowej 7.

Więcej…
 

Tarnogórzanie na Pierwszym Zjeździe Polskich Bractw Strzeleckich w Krakowie

Kilku członków delegacji tarnogórskiego Bractwa Strzeleckiego na Pierwszy Zjazd Polskich Bractw Strzeleckich w Krakowie, fot. Wojciech Pilarczyk, 1930 r., wł. Muzeum w Tarnowskich Górach

Więcej… Więcej… Więcej…
Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Na trasie do Tworoga

Autobusowa komunikacja pasażerska pojawiła się w gminie Tworóg po drugiej wojnie światowej. Wcześniej tworożanie mieli do dyspozycji inny wygodny środek podróżowania, czyli pociąg. W 1857 r. oddana została do użytku linia kolejowa Fosowskie - Tarnowskie Góry, na której jeden z przystanków otwarto w Tworogu. Czerwone autobusy zawitały do Tworoga ponad sto lat później.

Więcej…
   


Strona 1 z 3