Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 48


Muzyczne precjoza, czyli historia miasta dźwiękiem pisana

Więcej…

Według encyklopedycznych źródeł hejnał (z węg. świtanie) to pieśń grana o brzasku dnia z wieży kościoła lub miejskiego ratusza, to także rodzaj muzycznej „pobudki” dla żołnierzy i obozowiczów. Jak każda inna forma w muzyce winien mieć określone cechy - zwartą i łatwą do zapamiętania linię melodyczną, wspartą na rytmie o podobnych właściwościach. Wykonywany jest najczęściej na trąbce, instrumencie o charakterystycznym, donośnym i jasnym dźwięku.

Więcej…
 

Dawny i współczesny znak tarnogórskiego Bractwa

Więcej…

Znak, z jakim utożsamiało się Bractwo, czyli tzw. „herb strzelecki” (Schützenwappen) ulegał na przestrzeni lat modyfikacjom. Nie posiadamy uchwał organizacji, które precyzowałyby jego wizerunek, a żaden ze statutów nie reguluje tej kwestii. Stąd też wynikają pewne różnice w jego przedstawianiu, które można zauważyć na zachowanych pamiątkach po tarnogórskim Bractwie.

Więcej…
 

Piłsudczycy w ratuszu

Więcej…

Papierośnicę z dedykacjami polskich radnych otrzymał Bronisław Hager w podzięce za kilkuletnie przewodzenie Frakcji Polskiej w tarnogórskiej Radzie Miejskiej. Zakończyło to zimną wojnę pomiędzy niemieckimi i polskimi rajcami. Pełne zwycięstwo odnieśli wtedy także zwolennicy sanacji

Więcej…
 
 

Urzędnicze kariery

Więcej…

Górnośląska szlachta – Wrochemowie Cz. XI

Karol był młodszym - zaledwie o rok - bratem starosty raciborskiego Gottloba von Wrochema. Linię jego potomków z powodzeniem można nazwać linią generalską. Czterech z pięciu wnuków Karola w karierze wojskowej dosłużyło się szarży generalskich. Zanim to jednak się stało, ich dziadek i ojciec, obydwaj o imieniu Karol, poświęcili się pracy w pruskich urzędach.

Więcej…
 


Strona 1 z 4