Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 47
Mleczarnia

Więcej…

Na planie zagospodarowania przestrzennego Tarnowskich Gór sporządzonym 28 lipca 1937 roku przy ulicy Legionów 3 na gruncie, którego właścicielką była obywatelka Gade, ówczesne władze miasta przewidywały budowę drogi. W czasie okupacji zrezygnowano z wytyczenia nowej ulicy i na tym terenie rozpoczęła się w 1943 roku budowa mleczarni.

Więcej…
 

Historia pewnego konfliktu

Więcej…

U progu lat 30. XX wieku Bractwo nie stanowiło monolitu narodowościowego. Nieznaczną przewagę w organizacji mieli Niemcy łącznie z utożsamiającymi się z ich kulturą Żydami. Polacy, których znaczenie w towarzystwie znacznie się wzmocniło, dążyli do przejęcia kontroli nad konfraternią. Ich działania nasiliły się z chwilą wybrania w końcu 1933 roku Fryderyka Antesa (1902–1991) na burmistrza Tarnowskich Gór i po objęciu przez niego urzędu (17 maja 1934 roku).

Więcej…
 

Willa Kacpra Jastrzembskiego

Więcej…

Jednym z bardziej znanych architektów tarnogórskich w okresie międzywojennym był Kacper Jastrzembski urodzony 4 stycznia 1876 roku w Lesznie. Po zakończeniu I wojny światowej i przybyciu do Tarnowskich Gór architekt ożenił się w 1920 roku z Marią Kodroń urodzoną 13 sierpnia 1898 roku w Tarnowskich Górach. Jego firma budowlana uczestniczyła między innymi w latach 1930-1932 przy budowie szkoły parkowej. Do dziś przy ul. Styczyńskiego 16 stoi obszerna willa z ogrodem, którą zaprojektował i wybudował dla siebie Kacper Jastrzembski.

Więcej…
 

Piastowie

Więcej…

Legendarnym założycielem pierwszej polskiej dynastii narodowej był Piast - od niego wywodzi się nazwa dynastii - i jego żona Rzepka. Jego prawnuk Mieszko I (zm. 992 r.) - był pierwszym historycznym władcą państwa polskiego. Najważniejszą jego decyzją było przyjęcie w 966 r. chrztu w obrządku łacińskim. Około 990 r. przyłączył do swego państwa Śląsk, odebrany władcom czeskim.

Więcej…
 

Jeszcze o zagładzie pałacu w Reptach

Więcej…

Jerzy Gorzelik i „jego” Ruch Autonomii Śląska oprócz akcji „rewindykacji” śląskich zabytków i zbierania podpisów pod petycją do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o ustanowienie fundacji ratującej górnośląskie zabytki przemysłowe, prowadzi rejestr zabytków bezpowrotnie straconych (zburzonych), zabytków do uratowania (do remontu i konserwacji) i obiektów zabytkowych odnowionych.

Więcej…
 


Strona 2 z 3