Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 47
Zamach w Berlinie

Więcej…

Bernard Drzyzga urodził się 28 lipca 1911 roku w Nowych Reptach (dzisiejsze Repty Śląskie) jako najmłodsze dziecko Bernarda i Teresy z domu Król. Ojciec zginął tragicznie przed jego urodzeniem, a wychowaniem także jego dwójki starszego rodzeństwa zajmowała się matka. Mały Bernard był w domu wychowywany w duchu polskim. Po ukończeniu pięcioklasowej szkoły ludowej, uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Księcia Jana Opolskiego w Tarnowskich Górach, które w 1931 roku ukończył złożeniem egzaminu maturalnego. W latach 931-32 przeszedł Kurs Unitarny (przygotowujący do kariery awodowego żołnierza) w Batalionie Szkolnym Szkoły Podchorążych w Różanie, a w latach 1932-34 kontynuował naukę w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie-Ostrowi Mazowieckiej. Promowany na stopień podporucznika służby stałej piechoty, 15 sierpnia 1934 roku, otrzymał przydział do „najbardziej śląskiego ze śląskich”, 75. pułku piechoty stacjonującego w Chorzowie, na stanowisko dowódcy plutonu. Awansowany do stopnia porucznika służby stałej 19 marca 1938 roku otrzymał dowództwo plutonu przeciwpancernego w tymże pułku.

Więcej…
 

Straszydło na ratuszu

Więcej…

Pomnik Jerzego Hohenzollerna dwa razy ustawiali na fasadzie tarnogórskiego ratusza niemieccy samorządowcy. Dopiero za drugim razem polskim władzom miasta udało się w miejsce posągu margrabiego ulokować figurę górnika

Więcej…
 

W poszukiwaniu zaginionego

Więcej…

Wieża zamku

Historia zamku w Starych Tarnowicach rozpoczyna się w pierwszej połowie XV wieku. Wtedy to w ręce pochodzącego z bytomskiego księstwa rodu Wrochemów, przeszły Repty, a z nimi Tarnowice.

Więcej…
 


Strona 3 z 3