Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 46

MONTES NUMER 46 - PAŹDZIERNIK 2010Uroczystości Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

Więcej…

19 września 2010 roku w Pszczynie odbyły się uroczystości 15-lecia reaktywowania Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, a na pamiątkę tego wydarzenia wyemitowano medal okolicznościowy.

Więcej…
 

Pałac w Brynku

Więcej…

DETALE ARCHITEKTONICZNE - dokończenie z nr 43

Bogata w zdobienia drobnymi detalami jest elewacja od strony ogrodu. Najciekawszy jest portal z herbem rodu oraz sylwetkami leżącego lwa i konia – elementami herbu. Ciekawe są też boczne, ozdobne  płyty z piaskowca z reliefami, na których przedstawiono różne rodzaje ekwipunku myśliwego, rodzaje broni myśliwskiej i bojowej z różnych epok.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Niezrealizowane plany tramwaju - Dokończenie

Jeśli nie do Tarnowskich Gór, to może chociaż do Świerklańca? W 1951 r. w prasie wskazywano na konieczność połączenia tramwajem tej wioski z Piekarami Śląskimi. Świerklaniec uznawany był wtedy za miejscowość wypoczynkową i ośrodek turystyczny, w którym świat pracy, drobni rzemieślnicy i inteligencja pracująca odpoczywali w niedziele w parku rozpościerającym się wokół ruin pałacu. Chociaż Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach utrzymywało już wtedy linię autobusową z Katowic przez Świerklaniec do Tarnowskich Gór to uważano, że oprócz niej tramwaj do Świerklańca byłby wskazany.

Więcej…
 
 

Z hutnika malarz

Więcej…

Malarz Józef Machwitz dobrze znał język niemiecki. Po polsku do końca życia mówił i pisał niezbyt poprawnie. Nie przeszkodziło mu to w czasie kampanii wrześniowej służyć w polskim wojsku a pod koniec wojny w Wehrmachcie.

Ściana w holu na parterze tarnogórskiego Ratusza w czasie II wojny światowej ozdobiona była malowidłem przedstawiającym nadanie miastu gwarków herbu przez Jerzego Hohenzollerna. Jeden z mieszczan miał twarz autora fresku Józefa Machwitza, mieszczka miała oblicze żony malarza, a ojciec miasta podobny był do Leopolda Michatza, niemieckiego burmistrza Tarnowskich Gór w latach 1922-1934.

Więcej…
 


Strona 1 z 3