Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 45

MONTES NUMER 45 - WRZESIEŃ 2010Emanuel Dziuba

Więcej…

Tarnogórscy budowniczowie (5)

Emanuel Dziuba urodził się 17 lipca 1864 r. w Bujakowie pod Mikołowem. Był synem murarza Josepha Dziuby i Franciszki z domu Gritsch. Nie znamy daty jego przyjazdu do Tarnowskich Gór ani kiedy poznał swoją przyszłą żonę - córkę tarnogórskiego mistrza murarskiego - Mathilde Moecke. Teść - Hermann Moecke – wkrótce po ich ślubie zmarł (na przełomie 1889 i 1890 r.), a Mathildzie i Emanuelowi przypadło w spadku dobrze prosperujące przedsiębiorstwo budowlane.

Więcej…
 

Kobiety w historii Tarnowskich Gór

Więcej…

CZĘŚĆ II

W lipcu 1697 r. do Tarnowskich Gór wjeżdża August II Sas w drodze do Krakowa na koronację. Legenda i wiersz poczmistrza Hilldebrandta wspominają, że gościł w domu starosty bytomskiego, później winiarni Sedlaczka, wraz z hrabiną Marią Aurorą von Königsmarck, myloną czasem z hrabiną Cosell. Legenda urocza, ale niewiele w niej prawdy. Żadna z tych pań nigdy tu nie była. Tarnogórskie mieszczki – owszem.
Więcej…
   

Strzelania o legaty

Więcej…

Od przełomu dziewiętnastego i dwudziestego stulecia przyjął się w tarnogórskim Bractwie zwyczaj organizowania strzelań o legaty, czyli nagrody fundowane. Imprezy te stały się szczególnie popularne w okresie międzywojennym, kiedy towarzystwo nie posiadało tak dobrej kondycji finansowej jak w okresie pruskim. Odbywały się one najczęściej w niedziele i były formą ćwiczeń strzeleckich. Fundatorami legatów byli zarówno członkowie organizacji, kasa strzelecka, król Bractwa, jak też przedstawiciele władz miejskich. Część z nich miała charakter wspominkowy – za nieżyjących braci, którzy zasłużyli się w sposób szczególny w dziejach organizacji.

Więcej…
 

Na frontach Europy

Więcej…

Górnośląska szlachta – Wrochemowie Cz. VIII

Otto, młodszy brat Wiktora z Czerwięcic, w młodości w czasie nauki szkolnej przeszedł ciężko szkarlatynę. Choroba ta pozostawiła ślad w jego organizmie na całe życie. Pozostał słabego zdrowia. Po studiach prawniczych przez jakiś czas mieszkał z ojcem w Raciborzu. Po jego śmierci przeniósł się m.in. do Zgorzelca. Ciężko chory zmarł bezżennie i bezpotomnie na przedwiośniu 1911 r.

Więcej…
 


Strona 1 z 3