Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 44

MONTES NUMER 44 - CZERWIEC 2010Kobiety w historii Tarnowskich Gór

Więcej…

Historia Tarnowskich Gór jest zdecydowanie zdominowana przez mężczyzn. Pełno w niej wymienionych z nazwiska królów, książąt, hrabiów, burmistrzów. Są duchowni, żołnierze, kupcy, restauratorzy, a nawet poeci. Nie byłoby jej wcale bez chłopa Rybki, gwarków, górmistrzów, budowniczych sztolni. Jedyną przedstawicielką rodzaju żeńskiego zdolną dorównać im sławą, jest „maszyna ogniowa”.

Więcej…
 

Fabrykant mebli i wyborowy strzelec

Więcej…

W tarnogórskiej wytwórni mebli Teodora Jojki przy ulicy Piastowskiej 5 produkowano masywne biurka i biblioteczki oraz brydżowe stoliki bez nóg, ale za to z przegródkami uniemożliwiającymi licytowanie pod blatami

Więcej…
 

Coraz bliżej do Zjazdu Tarnogórzan

Sobota 11 września

Tak jak obiecaliśmy czytelnikom (głównie tym z zagranicy), podajemy najnowsze informacje dotyczące I Światowego Zjazdu Tarnogórzan

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Niezrealizowane plany tramwaju

Nigdy niezrealizowany pomysł budowy linii tramwajowej do Tarnowskich Gór rozważany był w dwudziestym wieku wielokrotnie i w różnych wariantach. Przedkładane koncepcje łączyło to, że zakładały one połączenie miasta gwarków z pobliskimi miastami Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Nie rozważano budowy samodzielnego układu tramwajowego, ani też linii w kierunku Kalet czy Tworoga.

Więcej…
 

Krzyże przydrożne Tarnowskich Gór

Więcej…

Centrum

Po przedstawionych w poprzednich numerach Montes Tarnovicensis krzyżach cmentarnych, grotach Maryjnych i kapliczkach przydrożnych, następnym przedstawianym elementem naszego krajobrazu są krzyże przydrożne.

Więcej…
 


Strona 1 z 4