Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 42

MONTES NUMER 42 - LUTY 2010Gustaw Adolf hrabia Henckel von Donnersmarck

Więcej…

(1764-1813)

Poczet tarnogórski

Ostatni feudalny pan Tarnowskich Gór, 7. wolny pan stanowy Bytomia

Więcej…
 

W poszukiwaniu zaginionego

Więcej…

Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część IX

Gliwicka (11)

W narożniku Placu Gwarków i ulicy Gliwickiej stoi dwupiętrowy dom (zdjęcie) zbudowany w 1903 roku. Tuż za nim w kierunku ul. Ratuszowej, na pustym dzisiaj placu, stał znacznie starszy. Kształt utrwalony na akwareli pozwala się domyślić jego pierwotnego kształtu, typowego dla wielu podobnych stanowiących niegdyś część zabudowy miasta.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji pasażerskiej

Więcej…

Autobusem do Radzionkowa

Radzionków aż do drugiej połowy dziewiętnastego wieku znajdował się z dala od głównych tras komunikacyjnych. Zmieniło się to nieco po zbudowaniu linii kolejowej łączącej Bytom z Tarnowskimi Górami, której trasę wytyczono przez Rojcę i Radzionków. Z biegiem czasu okazało się jednak, że kolej nie spełnia wszystkich potrzeb przewozowych radzionkowian. Przystanków kolejowych było zbyt mało, poza tym nikt nie kwapił się do uruchomienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na innych trasach interesujących radzionkowian, czyli do Świerklańca, Piekar Śląskich czy Stolarzowic. W takiej sytuacji pojawienie się komunikacji autobusowej było kwestią czasu.

Więcej…
 

Tajemnicze znaki

Więcej…

„Co do urządzenia, loża jest pracownią, w której według cyrkla i miary, kielnią i młotkiem buduje się niewidzialna świątynia uszlachetniania ludzkości.”

Joseph Gabriel Finder Geist und Form der Freimaurerei
Więcej…
 

Autobusy na korbę

Więcej…

W międzywojennych Tarnowskich Górach pasażerowie wsiadali do autobusów na Rynku przed kościołem ewangelickim, gdzie znajdował się główny przystanek

Więcej…
 


Strona 1 z 3