Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 41

MONTES NUMER 41 - GRUDZIEŃ 2009Z dziejów komunikacji pasażerskiej

Więcej…

Gmina Zbrosławice

Gmina Zbrosławice położona jest na północno-zachodnich rubieżach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Dzięki sąsiedztwu dużych i średnich miast włączona została w dwudziestym wieku w układ komunikacji międzygminnej.

Więcej…
 

Sukcesy tarnogórskich strzelców w Zjednoczeniu Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

Więcej…

Podział Górnego Śląska, jaki dokonał się w 1922 r. rozdzielił jednolity do tej pory ruch bracki. W części regionu przyznanej Republice Weimarskiej nadal istniał Górnośląski Związek Strzelecki szczycący się tradycjami sięgającymi połowy dziewiętnastego stulecia, ale nowe realia polityczne zmusiły zrzeszenie do reorganizacji.

Więcej…
 

Jutra może niy być

Więcej…

Żołnierski dziennik Alojzego Lyski

Alojzy Lysko, podejmując trud udokumentowania losów swego ojca wcielonego podczas II wojny światowej w szeregi Wehrmachtu, stworzył epopeję wojenną Górnoślązaków. Miał odwagę, by opisać sprawy trudne, przez wiele lat przemilczane i bolesne. Miał też ogromną wiedzę, talent oraz obiektywizm, by nie opowiadać się po niczyjej stronie i szacunek do bohaterów i historii.

Więcej…
 

Starosta Wrochem

Więcej…

Górnośląska szlachta – Wrochemowie Cz. IV

Gottlob był najstarszym pośród z synów Jana Henryka, którzy dożyli wieku dojrzałego. On też kontynuował urzędniczą karierę swego ojca.

Więcej…
 

W poszukiwaniu zaginionego

Więcej…

Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część VIII

Kaczyniec

Koncepcja przyjęta w cyklu „Poszukiwanie zaginionego” polega na odnajdywaniu w miejskiej przestrzeni obiektów i porównanie ich z już nie istniejącymi, a uwiecznionymi na obrazach i akwarelach  Mieczysława Muławskiego.

Więcej…
 


Strona 1 z 3