Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 38

MONTES NUMER 38 - CZERWIEC 2009Tarnogórzanie w Górnośląskim Związku Strzeleckim

Więcej…

W 1847 r. Bractwo Strzeleckie Berlińczyków (Berliner Bürger-Schützen Gilde) założone przez Fryderyka II Wielkiego obchodziło jubileusz stulecia. Podczas zjazdu podjęto nieudaną próbę utworzenia ogólnoniemieckiego związku strzeleckiego. W uroczystościach, które odbyły się od 19 do 23 lipca 1847 r., uczestniczyli także przedstawiciele tarnogórskiej konfraterni: inspektor towarzystwa Anton Klausa oraz przedsiębiorca górniczy i hutniczy von Koschembar. Okazało się, że idee zjednoczeniowe zainicjowane spotkaniem berlińskim łatwiej było zrealizować w regionie.

Więcej…
 

1766 - najstarsza panorama miasta

Więcej…

Friedrich Bernhard Werner, autor najstarszego zachowanego widoku Tarnowskich Gór urodził się w roku 1690 w Kamieńcu Ząbkowickim jako syn bezrolnego chałupnika. W młodości uczył się w gimnazjum jezuickim w Nysie. Naukę jednak szybko porzucił, zaciągając się do służby w cesarskim wojsku w Norymberdze.

Więcej…
 

Grosze dla ubogich

Od chwili powstania miasta w Tarnowskich Górach mocno rozwinął się system pomocy społecznej. Gwarkowie dbali o chorych, wdowy, sieroty i żebraków

Więcej…
 

Rycerskie początki

Więcej…

Górnośląska szlachta – Wrochemowie CZ. I

Według legendy przodek rodu jeszcze jako dziecko spotkał nimfę wodną, rusałkę. Ta skusiła go aby poszedł za nią, przybrawszy postać pięknego łabędzia. Chłopca poprowadziła do swego  podwodnego pałacu.

Więcej…
 

Groty miasta Gwarków

Więcej…

Minął maj­ - najpiękniejszy w roku miesiąc. To w maju najbujniej rozwija się przyroda, która upiększa nasze ogrody, miejskie parki, skwery, lasy i pola oraz polski krajobraz. To piękno przyozdobione woniejącymi kwiatami i krzewami, zachęca do wędrówek pieszych czy rowerowych.

Moja mama, jeszcze w okresie przedwojennym śpiewała: „Piękny maj, Trzeci maj, dla Polaków błogi raj”, jak też aktualną piosenkę „Gdy przyjdzie maj, zakwitną bzy...”

Więcej…
 


Strona 1 z 4