Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 37

MONTES NUMER 37 - KWIECIEŃ 2009Chór mieszany Słowiczek

Więcej…

w Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego

Muzyczne portrety

Społeczny ruch muzyczny jest wielkim darem dla cywilizacji pokoju, który z pokolenia na pokolenie przenosi najcenniejsze wartości płynące z upowszechniania piękna muzyki i dla każdego człowieka jest ofertą zbratania własnej codzienności ze sztuką.
Punkt pierwszy Aktu założycielskiego Konfraterni

Więcej…
 

O kasie pośmiertnej Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach

Więcej…

W Bractwie przywiązywano dużą wagę do pochówku jego członków. Przejaw troski w tym zakresie widoczny jest od początków istnienia organizacji aż do jej rozwiązania. Wprawdzie w latach II Rzeczypospolitej dawny rozbudowany ceremoniał związany z uroczystościami pogrzebowymi członków organizacji uległ uproszczeniom, niemniej bracia w regulaminowych ubiorach  na czele z pocztem sztandarowym licznie w nich uczestniczyli.

Więcej…
 

Mniej planów, więcej improwizacji

Rozmyślania o Górnym Śląsku

Stosunek do armii, do wojska, zdecydowanie jest lepszy teraz, niż w czasach, gdy była ona ludowa, niemniej powiedzenie komuś, że hołduje wojskowym zwyczajom, może być poczytane za komplement z gatunku wątpliwych. Tymczasem jesteśmy świadkami ofensywy militarnej terminologii: nasi przywódcy w Brukseli nie prowadzą rozważnej polityki – zwierają szeregi, zawierają sojusze, atakują i - osiągają wytyczone cele, lub wracają na tarczy.

Więcej…
 

Zmiany komunikacji autobusowej w 1993 roku

Więcej…

CZĘŚĆ I

Cztery lata po upadku komunizmu w Polsce i dwa lata po tym, jak Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach postawione zostało w stan likwidacji, na ziemi tarnogórskiej komunikacja pasażerska znajdowała się w fazie reorganizacji. Dzięki zachowanym dokumentom możemy prześledzić, jakie zmiany zaszły w 1993 r., a więc w drugim roku funkcjonowania Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Świerklańcu.

Więcej…
 

W poszukiwaniu zaginionego

Więcej…

Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część IV

Willa na Bytomskiej

Na skrzyżowaniu ul. Bytomskiej z ul. Oświęcimską, która przed powstaniem estakady nad torami kolejowymi wiodła do Nakła Śl., stoi willa zbudowana w stylu eklektycznym. Z każdej jej strony znajdują się wysunięte przed lico elewacji ryzality z trójkątnymi szczytami. Całość nakryta jest mansardowym dachem. Od strony ul. Oświęcimskiej wyraźnie widoczna jest trójboczna wieżyczka z tzw. latarnią pod cebulastym dachem.

Więcej…
 


Strona 1 z 3