Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 31-32

MONTES NUMER 31-32 - WRZESIEŃ 2008Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce

Więcej… Ulica Dworcowa (obecnie Marsz. Józefa Piłsudskiego), pocztówka pochodząca z l. 1905-1906.

Widok na końcowy odcinek ul. Dworcowej (Bahnhof­strasse), u zbiegu Alte Bahn­hofstrasse (obecnie początkowy odcinek ul. Nakielskiej) i Hugostrasse (obecnie ul. Henryka Sienkiewicza). Z prawej nieistniejące już zabudowania, wyburzone po II wojnie światowej pod budowę ronda. W narożnym budynku restauracja „Gambrinus”, należąca do Paula Schöna (wówczas nr 5). Z lewej wśród drzew neobarokowa willa zbudowana w 1874 r.

Więcej…
 

Zdarzyło się

Część III

W Tarnowskich Górach • Na Śląsku • W Polsce • W Europie • Na świecie

Więcej…
 

Tarnogórska książka o MRU

Więcej…

W odróżnieniu od pohitlerowskich podziemi Gór Sowich, które doczekały się wielu publikacji, Międzyrzecki Rejon Umocniony nie może się pochwalić nadmiarem zainteresowania autorów piszących o jego historii.

Więcej…
 

Zapomniany herb

Więcej…

Doroczne święto Gwarków wrosło już w tradycje Tarnowskich Gór i staje się powoli cząstką jego historii. Jest tym samym dobrą okazją, by przypomnieć nieco zapomniany i starannie dziś „ukryty” plafon z herbem miasta, który znalazł sobie niegdyś miejsce na budynkach tarnogórskiej gazowni zbudowanej w 1865 r. na początku obecnej ul. Nakielskiej.

Więcej…
 

O dawnym ubiorze brackim

Więcej…

Od dziewiętnastego stulecia członkowie Bractwa Kurkowego w Tarnowskich Górach nosili wyróżniające ich kokardy. W końcu dziewiętnastego stulecia zostały one zastąpione, zgodnie z ówczesną modą bracką, mundurami, które były noszone przez strzelców, aż do wybuchu II wojny światowej.

W czasie wojny z Napoleonem w Tarnowskich Górach, podobnie jak w innych miastach regionu, (np. Pszczyna, Lubliniec, Żory, Bytom), powołano straż obywatelską (Bürgerwehr), która rekrutowała się, m.in. spośród członków organizacji (1812 r.). Zgodnie z zarządzeniem państwowym z 15 kwietnia 1812 r. strzelcy mieli posiadać jednolity mundur różniący się dystynkcjami.

Więcej…
 


Strona 1 z 7