Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wieści z Bractwa

Delegaci XV Kongresu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Jarocinie, 22 kwietnia 2018 r.
Delegaci XV Kongresu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Jarocinie, 22 kwietnia 2018 r.

W ostatnich trzech miesiącach odbyło się szereg ważnych wydarzeń z udziałem tarnogórskich braci kurkowych. Miały one zarówno wymiar międzynarodowy, ogólnokrajowy, regionalny, a także lokalny

Najpierw, 6 kwietnia 2018 r., w Žatecu (Czechy) odbyła się inwestytura Rycerzy św. Sebastiana. W spotkaniu brali udział przedstawiciele władz Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych (Europaeische Gemeinschaft Historischer Schuetzen, EGS) na czele z prezesem organizacji i przeorem rycerstwa – księciem Louisem Charlesem de Merode, wiceprezesem EGS – Andrzejem Wegnerem, komturem Regionu V Komturii Rycerstwa św. Sebastiana EGS – Pawłem Przychodniakiem. Uroczystość przyjęcia w szeregi Rycerstwa św. Sebastiana działającego od 1985 r. przy EGS miała miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Žatecu. Na czele organizacji, która zrzesza swoich członków wokół dewizy PRO DEO, PRO EUROPA CHRISTIANA UNITATE, PRO VITA (Dla Boga, dla zjednoczonej, chrześcijańskiej Europy, dla życia), stoi wielki mistrz arcyksiążę Karol Habsburg, a głównym jej celem jest zachowanie wartości chrześcijańskich w zjednoczonej Europie. Podczas inwestytury do grona rycerzy św. Sebastiana przyjęto dwadzieścia pięć osób w tym dwóch członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach: Krzysztofa Gwoździa i Krzysztofa Koszowskiego. W poprzednich latach zaszczytu tego dostąpili Andrzej Janicki i Jacek Wicher.

Bracia Krzysztof Koszowski i Krzysztof Gwóźdź podczas inwestytury Rycerzy  św. Sebastiana w Žatecu, 6 kwietnia 2018 r.
Bracia Krzysztof Koszowski i Krzysztof Gwóźdź podczas inwestytury Rycerzy św. Sebastiana w Žatecu, 6 kwietnia 2018 r.

Kilkanaście dni później, 21 i 22 kwietnia 2018 r. w Jarocinie odbył się XV Kongres Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Warto przypomnieć, że poprzedni najważniejszy zjazd polskich bractw kurkowych odbył się w Tarnowskich Górach. W bieżącym roku jako delegaci w obradach brali udział hetman Andrzej Janicki i kasztelan Krzysztof Gwóźdź, a w strzelaniu kongresowym uczestniczyli bracia: Władysław Batoryna, Sylwester Dubas i Czesław Jata.

W następnym tygodniu, 29 kwietnia 2018 r., na strzelnicy tarnogórskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego zorganizowano już po raz kolejny Turniej Otwarcia Sezonu Strzeleckiego Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Wzięło w nim udział blisko sześćdziesięciu braci reprezentujących organizacje z: Bytomia, Mikołowa, Głogówka, Pszczyny, Raciborza, Rybnika, Żor oraz Tarnowskich Gór. W rywalizacji do tarczy karabinowej Otwarcia Sezonu Strzeleckiego Okręgu Śląskiego, ufundowanej przez jego prezesa Tadeusza Żyłę, najskuteczniejszym strzelcem okazał się Zbigniew Winiatorski z Żor, a dwie kolejne lokaty zajęli: Gerard Cebula (Głogówek) i Jerzy Miś (Rybnik). Tarczę pistoletową Otwarcia Sezonu ufundował hetman KBS w Tarnowskich Górach – Andrzej Janicki, a puchary tarnogórski burmistrz – Arkadiusz Czech. W tej konkurencji najlepszy wynik należał do Zdzisława Kromkowskiego, a inny tarnogórzanin Adam Flak zajął trzecie miejsce, tuż za Jerzym Misiem (Rybnik). Tarcza Charytatywna trafiła do rąk wspomnianego już Adama Flaka, a za nim uplasowali się: Gerard Cebula i Janusz Szkodziński (obydwaj z Głogówka). W tradycyjnym strzelaniu do kura najskuteczniejsza okazała się Weronika Krajewska (kadet z Pszczyny), a Andrzej Suchanek (Bytom) i Paweł Bania (kadet z Pszczyny) zostali sklasyfikowani na drugim i trzecim miejscu. Wśród kadetów trzy pierwsze lokaty zajęli: Klaudia Onyszczuk (Rybnik) oraz tarnogórzanie: Michał Kot i Dawid Gorol.

Część uczestników Turnieju Otwarcia Sezonu Strzeleckiego Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, który odbył się 29 kwietnia 2018 r. na tarnogórskiej strzelnicy
Część uczestników Turnieju Otwarcia Sezonu Strzeleckiego Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, który odbył się 29 kwietnia 2018 r. na tarnogórskiej strzelnicy

W bieżącym roku dobiegła także końca kadencja władz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach. Na zwołanym 24 maja 2018 r. Walnym Zebraniu Kurkowego dokonano wyboru nowych władz stowarzyszenia. Na najważniejsze stanowisko prezesa/hetmana wybrano po raz kolejny Andrzeja Janickiego. Ponadto w Zarządzie znaleźli się: Krzysztof Gwoźdź (I wiceprezes/kasztelan), Czesław Jata (II wiceprezes/mistrz kapituły Krzyża Honorowego), Leonard Woźnica (skarbnik/strażnik skarbu), Krzysztof Koszowski (sekretarz/strażnik pergaminu), Zbigniew Fryc (strażnik broni, strzelmistrz), Sylwester Dubas (mistrz ceremoniału). Podczas zgromadzenia wyłoniono także członków Komisji Rewizyjnej (Zdzisław Kromkowski, Aleksander Grabowski, Janusz Szroeter) i Sądu Koleżeńskiego (Wojciech Szczepkowski, Marek Sławik i Zdzisław Witkowski).

Turniej dla dzieci podczas Strzelania Rodzinnego, 2 czerwca 2018 r.
Turniej dla dzieci podczas Strzelania Rodzinnego, 2 czerwca 2018 r.

Ostatnim wydarzeniem zorganizowanym 2 czerwca 2018 r. na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach była dziewiętnasta edycja Strzelania Rodzinnego. Od samego początku jego podstawowym celem jest integracja lokalnej społeczności wokół tradycji brackich i popularyzacja sportów strzeleckich. W strzelaniu połączonym z piknikiem, biorą udział rodziny tarnogórskich braci kurkowych i zaproszeni przez nich goście. Turniej prowadzi się w trzech konkurencjach: kobiecej, męskiej, dziecięcej. Ponadto wszyscy uczestników imprezy mogą uczestniczyć w tradycyjnym strzelaniu do kura. Za organizację imprezy odpowiedzialna jest Rada Królewska, którą do września bieżącego roku tworzą: Janusz Szroeter (król), Leszek Waligóra (I marszałek) i Piotr Wiczuk (II marszałek). Wśród kobiet najskuteczniejsze okazały się: Monika Waligóra-Wylężek, Aleksandra Nowak, Monika Pniak. Najlepszymi strzelcami wśród mężczyzn zostali: Marek Nowak, Mikołaj Pniak i Marek Wylężek. Strzelanie do kura, które wywodzi się z czasów średniowiecza, polega na zestrzeleniu kura umieszczonego na żerdzi. W bieżącym roku sztuka ta udała się Michałowi Skrzypulcowi. Dzieci rywalizowały w dwóch kategoriach. Wśród chłopców pierwsze trzy miejsca zajęli: Jakub Skrzypulec, Bartosz Turlej, Wiktor Pniak. W przypadku dziewcząt najcelniejsze strzały oddały: Jagoda Skrzypulec, Aniela Sławik i Zuzanna Batoryna. Organizatorzy przygotowali także szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jedną z nich był koncert skrzypcowy Mikołaja Pniaka, wnuka jednego z naszych braci kurkowych – Aleksandra Grabowskiego.

Tarnogórscy bracia uczestniczyli także w V edycji zawodów strzeleckich o puchar wojsk specjalnych SOF DELTA CUP 2018 r. Podobnie jak w ubiegłym roku nasz wystrzał z kartaczownicy rozpoczął oficjalnie to wydarzenie. Tarnogórzan nie zabrakło na obchodach 25-lecia reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żorach (19 maja 2018 r.), 20-lecia odnowienia działalności przez Bractwo Strzeleckie z Głogówka (26 maja 2018 r.), jak też intronizacji króla Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego (31 maja 2018 r.).

Krzysztof Gwóźdź