Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Relikwie świętych w Bibieli

Święci Hiacynta i Franciszek
Święci Hiacynta i Franciszek

W ramach obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, w niedzielę 14 maja, uroczystej Mszy świętej w kościele p.w. Matki Boskiej Fatimskiej w Bibieli, przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec

Od 2006 r. znajdują się w kościele relikwie dwóch z trojga  pastuszków z Fatimy, a od 14 maja br. parafia przechowuje relikwie już nie błogosławionych, a świętych: Hiacynty i Franciszka Marto, kanonizowanych przez papieża Franciszka. Na uroczystościach jubileuszowych w Bibieli obecni byli księża z całego dekanatu. Oprawę liturgiczną przygotowali parafianie, a uroczystości uświetniły orkiestra z Żyglina i Zespół Folklorystyczny „Brynica”.

W trakcie majowej rocznicy objawień fatimskich kościół otrzymał relikwiarium na relikwie świętych Hiacynty i Franciszka.

Kościół filialny w Bibieli, został konsekrowany w 1996 r. i jest jedyną świątynią w diecezji gliwickiej pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej. W kościele znajduje się sprowadzona z Portugalii figura Matki Boskiej Fatimskiej, a w prezbiterium mozaika w kształcie dębu portugalskiego, przypominającego drzewo z cudownych objawień z Fatimy.

(K)