Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Willa z ogrodem

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_86_07_Willa-z-ogrodem.jpg

W czasach Polski Ludowej młodociani złodzieje często chodzili na jabłka do ogrodu otaczającego międzywojenną willę Pawelczyka, niszcząc przy okazji stary parkan

Budowniczy Piotr Pawelczyk sam zaprojektował i wybudował dom, w którym zamieszkał wraz z rodziną. Oficjalne pozwolenie na postawienie willi przy ulicy Gliwickiej 46 uzyskał z magistratu 2 września 1931 roku. Piętrowy budynek ze spadzistym dachem i mieszkalnym poddaszem z przybudowanymi z boku balkonami w kształcie werandy był gotowy do zamieszkania 26 września 1932 roku. W suterenie było 5 piwnic, pralnia i sień ze schodami. Na parterze obszerne mieszkanie składało się z przedpokoju, kuchni, spiżarni, służbówki, łazienki i 4 pokoi. Identyczne mieszkania znajdowały się na piętrze i poddaszu, gdzie ulokowano jeszcze dodatkowo dwie komórki. Za domem od strony ogrodu w 1933 roku postawiony został budynek gospodarczy z trzema chlewikami oraz szopka ogrodnicza. W tym samym czasie ustawione zostało wokół posesji ogrodzenie ze sztachet.

Po II wojnie światowej w pobliżu willi rozpoczął działalność ogródek jordanowski. Sąsiedztwo było dość uciążliwe zwłaszcza dla przydomowego ogrodu. Jeden z lokatorów domu słał nawet na niesforne dzieciaki z „Jordana” skargi do tarnogórskiego magistratu. Narzekania dotyczyły niszczenia przez dzieci ogrodzenia i plądrowania ogródka, porośniętego przez owocowe drzewka. „Kilkakrotnie załatałem prowizorycznie rozprutą część parkanu, aby się bronić przed młodocianymi złodziejami. Proszę o fachowe wyremontowanie dziur” – pisał do Oddziału Budowlanego Zarządu Miejskiego Antoni Małota, lokator willi. Skargi poskutkowały, bo parkan został naprawiony, a do pilnowania niesfornych łobuziaków z ogródka jordanowskiego zaangażowano stróża.

W czasach trudności w zaopatrzeniu właściciel willi wiele razy wysyłał prośby do magistratu o zezwolenie na kupno cementu, drewna i papy potrzebnych do bieżących remontów budynku. W 1953 roku na polecenie Julii Mikutowskiej, przewodniczącej Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Tarnowskich Górach, ostatecznie ustalono granice posesji Piotra Pawelczyka. Obecnie w domu mieszkają spadkobiercy.

Paweł Bednarek