Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kamienica budowlańca i strażaka

Kamienica przy ulicy Sienkiewicza 11
Kamienica przy ulicy Sienkiewicza 11

Do 1934 roku na obszarze pomiędzy ulicami Kolejową, obecnie Piłsudskiego, i Sienkiewicza rozciągał się otoczony drewnianym parkanem tartak firmy Lazarusa Moellera zabudowany obiektami potrzebnymi do obróbki drewna

Kiedy przedsiębiorstwo drzewne upadło z powodu zadłużenia w Tarnogórskim Banku Komunalnym, grunty i zabudowania tartaku kupił Magistrat w Tarnowskich Górach. Po zburzeniu niepotrzebnych szop, magazynów i wysadzeniu w powietrze wysokiego komina kotłowni, grunty byłej firmy Moellera Urząd Miejski podzielił na parcele budowlane i wystawił na sprzedaż. Działkę budowlaną przy ulicy Sienkiewicza 11 kupiło małżeństwo Pauliny i Karola Bazanów.

W lipcu 1937 roku Zarząd Policji Budowlanej w Tarnowskich Górach zezwolił na budowę na posesji Bazanów domu handlowo-mieszkalnego oraz osobnego magazynu i garażu. Zabudowania zaprojektował i wzniósł Karol Bazan, który był właścicielem Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych. Trzypiętrowa kamienica nawiązująca stylowo do funkcjonalizmu miała gładką otynkowaną na szaro elewację i płaski dach. Drzwi frontowe prowadzące od ulicy do sieni i na schody ulokowane zostały w środkowej osi budynku. Nad wejściem wymurowane były dwa pilastry obejmujące pojedyncze okna aż do ostatniej kondygnacji. Od podwórza na pierwszym piętrze znajdował się balkon. Na parterze domu ulokowane zostały lokale handlowe i biurowe z oknami wystawowymi. Na piętrach były po dwa przestronne mieszkania: czteropokojowe i trzypokojowe z kuchniami, łazienkami i przedpokojami.

Z tyłu kamienicy postawiony został budynek biurowy z magazynami i garażem, przeznaczony na siedzibę firmy budowlanej Karola Bazana. Nie był to jedyny obiekt gospodarczy na podwórzu. W marcu 1946 roku właściciel otrzymał zgodę z Magistratu na wzniesienie tymczasowego magazynu na drewno. Prowizoryczna szopa z płyt barakowych ze spadzistym dachem, drzwiami i oknami, z biurem i składem mąki w środku, stanęła do 27 maja 1946 roku wzdłuż nowo wytyczonej drogi od ulicy Sienkiewicza do dworca kolejowego.

Najemców zmieniły po II wojnie światowej lokale handlowe na parterze kamienicy Bazanów. W jednym umieścił swój zakład fryzjerski Jerzy Spyrka, wywieszając w 1946 roku za zgodą władz miasta odpowiedni szyld. Jedynie do informacyjnego napisu na wystawowej szybie ograniczył się w reklamowaniu swojego zakładu krawieckiego August Bazan. W 1961 roku na wniosek Pauliny Bazan odbył się kapitalny remont kamienicy oraz dwóch zabudowań gospodarczych na podwórzu.

Sam właściciel kamienicy Karol Bazan od 1948 roku został skarbnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach. W latach 1950-1983 był jej prezesem, przyczyniając się jako budowlaniec do wzniesienia wielu stanic pożarniczych w powiecie tarnogórskim. Obecnie nic nie zmieniona z wyglądu kamienica jest w rękach spadkobierców.

Paweł Bednarek