Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Willa Romana Horzeli

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_81_11_Willa-Romana-Horzeli.jpg

W rodzinnej willi wzniesionej w międzywojniu nowi właściciele urządzili w XXI wieku prywatną przychodnię lekarską dla pacjentów z całego miasta

Projekt jednorodzinnej willi, którą na działce przy ulicy Mickiewicza 8 postanowił wybudować Roman Horzela, zamieszkały w Tarnowskich Górach przy ulicy Piłsudskiego 9, wykonał w marcu 1935 roku tarnogórski budowniczy Karol Bazan. Magistrat 25 marca 1935 roku wydał Horzeli zezwolenie na wzniesienie budynku mieszkalnego i komórek na zapleczu oraz parkanu wokół posesji. Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych Karola Bazana rozpoczęło stawianie willi 17 czerwca 1935 roku. Miesiąc później nadzór budowlany zatwierdził plany budowy kanalizacji w nowym budynku, który gotowy był w stanie surowym 31 lipca 1935 roku. Po kontroli kominiarskiej 2 października 1935 roku willę oddano do użytku mieszkalnego. Nadzór budowlany zalecił jeszcze tylko Romanowi Horzeli otynkowanie domu, ogrodzenie posesji i wmurowanie w schody balustrady.

W 1943 roku zmarł pierwszy właściciel willi. Spadkobiercami budynku zostali wdowa Ewa Horzela z domu Świderska oraz syn Jerzy Horzela. Po zakończeniu II wojny światowej spadkobiercy, po nakazie magistratu, z trudem wyremontowali zniszczony parkan wokół posesji. Dwa lata później lokator budynku Jan Jędruś już wprost napisał do Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Tarnowskich Górach prośbę o remont dachu, bo właścicielka nie miała pieniędzy na naprawę zgniłych krokwi i desek oraz pokrycie papą. Dach nie był smołowany od 1939 roku i przeciekał, dlatego lokator słusznie narzekał, że: „woda zalewa poddasze”. Urzędnicy po lustracji budynku 23 maja 1951 roku obiecali, że właścicielka otrzyma na remont dachu kredyt z Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej. I faktycznie pożyczka została udzielona, bo 5 lipca 1951 roku Ewa Horzela poleciła swojemu bratankowi Józefowi Świderskiemu kupić w zakładzie pracy smołę na połatanie dachu willi.

Nieustalone formalnie sprawy własności budynku zostały ostatecznie rozstrzygnięte 10 lutego 1964 roku przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Tarnowskich Górach. Z decyzji starostwa wynikało, że dom podzielono na dwa osobne mieszkania z odrębnymi wejściami. Właścicielką lokalu na parterze o powierzchni 122 m kw. została Ewa Horzela. Wdowa po Romanie Horzeli miała do dyspozycji cztery pokoje z kuchnią i łazienką oraz komórką. Identyczne mieszkanie o powierzchni 121 m kw. zajmował na piętrze Jerzy, syn Ewy i Romana Horzelów. Wspólnie właściciele użytkowali siedem piwnic, pralnię oraz ogród wokół domu wraz z drogą dojazdową na posesji. Na przełomie XX i XXI wieku nowi właściciele przebudowali willę. Na parterze powstała prywatna przychodnia lekarska.

Paweł Bednarek