Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

W kręgu kultury

Laureaci z burmistrzem miasta
Laureaci z burmistrzem miasta

„Kultura jest tym, co sprawia, że człowiek jest czymś więcej niż tylko przypadkowym wydarzeniem. Kultura — jest tym co zostaje, gdy zapominamy wszystko, czego się nauczyliśmy”. Kierując się tym mottem burmistrz Arkadiusz Czech, jak co roku nagrodził tarnogórskich twórców i animatorów kultury, kontynuując tradycję zapoczątkowaną czternaście lat temu. Od tamtej pory nagrodę indywidualną otrzymało pięćdziesiąt pięć osób, a zbiorową Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Kwartet Śląski.

Do grona laureatów nagrody burmistrza Tarnowskich Gór w tym roku dołączyła Barbara Plaza i Joanna Wójcik. Dla Jacka Pieczyka było to już drugie odznaczenie. Po raz pierwszy tę nagrodę otrzymał w 1997 roku. W tym roku specjalne wyróżnienie odebrał Paweł Klica – młody, zaledwie szesnastoletni artysta, który na swoim koncie ma już nie jeden sukces. W nagrodę otrzymał całoroczny karnet na spektakle w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

Nagrodzeni studenci
Nagrodzeni studenci

Wśród laureatów nagrody nie ma osób przypadkowych. To ludzie mocno związani z szeroko rozumianą kulturą, prawdziwi pasjonaci tworzący wyjątkowy klimat w naszym mieście. Nagrody, które wręczam są formą podziękowania i zachętą do dalszej pracy. I tylko żal, że nie mogę nagrodzić wszystkich – tłumaczy Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Co roku nagrody burmistrza przyznawane są artystom, zespołom artystycznym i animatorom kultury za całokształt twórczości lub za wybitne dzieło artystyczne, za przygotowanie i realizację wybitnego programu kulturalnego lub inne działania w zakresie ochrony kultury.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje kultury, związki, stowarzyszenia twórcze i kulturalne, a także radni. Wszystkich zaproponowanych kandydatów ocenia komisja konkursowa. Z grona przez nią rekomendowanych osób burmistrz dokonuje ostatecznego wyboru.

Nagrodzeni studenci
Nagrodzeni studenci

Wybór nigdy nie jest prosty. Kultura jest niezwykle różnorodna, a poszczególne osiągnięcia trudno ze sobą porównywać. Tu nie ma prostej odpowiedzi na pytanie kto jest lepszy, kto wygrał - tłumaczy Arkadiusz Czech.

Tegoroczna gala była wyjątkowa, ponieważ nagrodzeni zostali nie tylko artyści i animatorzy, ale również ludzie, którzy pracują nad tworzeniem warunków dla eksponowania kultury. Swoje koncepcje i pomysły na rewitalizację Pałacu w Rybnej zaprezentowali studenci Politechniki Śląskiej. Wygrała praca Ewy Adamczyk, Magdaleny Klimczak i Doroty Lutogniewskiej. Dodatkowo wyróżnione zostały następujące zespoły studentów: Joanna Kolarczyk, Mateusz Mucha, Sławomir Bryła i Anna Karaś; Bartek Bernacki i Kamil Cierpiał; Iwona Szczuka, Paulina Jaros i Konrad Kałuża.

Galę zakończył koncert piosenki aktorskiej „Dwa Światy” w wykonaniu Barbary Lubos – Święs oraz Anny Andrzejewskiej. Solistkom akompaniował Adam Snopek.

 

 

 

Barbara Plaza

Barbara Plaza
Barbara Plaza

Zaangażowany animator kultury od lat działający na polu upowszechniania sztuki muzycznej wśród coraz większego grona odbiorców. Najbardziej znana jest szerszemu gronu z tego, że prowadzi naukę gry na skrzypcach metodą S. Suzuki, według której uczestnikami zajęć- lekcji mogą być już 2 letnie dzieci. Dla wyjaśnienia dodać należy, iż w Polsce istnieje tylko kilka ośrodków uczących tą metodą, w tym 3 na Śląsku (Tychy, Częstochowa i Tarnowskie Góry).

Barbara Plaza od lat jest współorganizatorem wielu imprez kulturalnych w mieście. W ramach realizacji programu upowszechniania kultury w lokalnym środowisku, Pani Plaza stara się dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców. Szczególną uwagę kieruje na dzieci z tzw. środowisk dysfunkcyjnych. W ramach projektu realizowanego w Galerii „Pod Nad” prowadziła program pod wspólnym tytułem „Karol, Stasiu i inni – terapia przez udział w kulturze”. Wspólnie z podopiecznymi Tarnogórskiej Misji Charytatywnej „Integracja” i grupą małych skrzypków SUZUKI przygotowała przedstawienie „Muzyka u Katota”.

Inne imprezy: koncerty podczas Gwarków Tarnogórskich; koncerty dla pacjentów GCR „Repty”; Konkurs znajomości literatury muzycznej p.t. „Jaka to melodia?”; koncerty „Dzieci Suzuki” w Opolu, Częstochowie i Rudach Raciborskich.

Realizacja tych programów przyczyniła się m.in. do: upowszechniania muzyki wśród szerokiego grona lokalnych odbiorców; popularyzacji świadomego wykorzystywania sztuki w pracy z dziećmi; pozyskiwania nowych miłośników muzyki; uwrażliwienie młodego odbiorcy na muzykę; podniesienia poziomu kulturalnego dzieci i ich lepszego funkcjonowania w środowisku; integracji i aktywizacji lokalnego środowiska.

 

Joanna Wójcik

Joanna Wójcik
Joanna Wójcik

Prowadzi pracownię ceramiczną w oratorium Salezjańskiego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. W zajęciach uczestniczą dzieci i młodzież z terenu miasta. Podczas spotkań poznają i opanowują techniki ceramiczne, kształtują swoją wyobraźnię, a przede wszystkim czynnie uczestniczą w kulturze. Zajęcia te mają charakter terapeutyczny w odniesieniu do dzieci i młodziezy niepełnosprawnej.

Od 10 lat Joanna Wójcik wraz z grupą podopiecznych uczestniczy w tarnogórskim Konkursie na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Prace wykonane pod jej kierunkiem wyróżniają się oryginalnością zarówno ze względu na zastosowane techniki, jak i treść. Betlejki do tego stopnia zwracają uwagę oceniających, iż są wyróżniane spośród wielu złożonych do konkursu prac. Cechą charakteryzującą je jest prezentacja elementów związanych z miastem i jego historią, co poszerza walory edukacyjne tych działań. Większość prac znajduje się w zbiorach tarnogórskiego Muzeum. Niektóre szopki były prezentowane na wystawach w Niemczech i we Włoszech.

Joanna Wójcik aktywnie włącza się w organizację wielu imprez miejskich – zwłaszcza Wielkiego Pikniku Dla Dzieci. Uczestnicy, tej mającej wieloletnią tradycję zabawy, mogą spotkać Panią Joannę wśród młodzieży, prowadzącą gry i konkursy, czy też kierującą zajęciami ceramicznymi. Realizuje zajęcia dla młodzieży pozostającej w okresie wakacji w mieście w ramach Akcji Lato.

Jej działania nie skupiają się wyłącznie na szkole. Prowadziła także zajęcia dla pensjonariuszy ośrodka terapii uzależnień „Dom Nadziei” w Bytomiu. Jest organizatorką wielu konkursów i wystaw na terenie miasta, w galerii „Barwy Śląska” w Nakle Śl .

 

Jacek Pieczyk

Jacek Pieczyk
Jacek Pieczyk

Dyrygent chóru mieszanego „Allegro”, autor mszy e-moll na chór, organy i orkiestrę (2001) oraz 70 pieśni religijnych i świeckich, w tym 30 dla dzieci. Twórca wielu aranżacji i opracowań muzycznych na chór, orkiestrę i inne zespoły muzyczne.

Założyciel dziecięcej Scholi Parafialnej w kościele MB Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, która w latach 2005 - 2008 zdobywała czołowe miejsca w Powiatowym Festiwalu Piosenki Religijnej Dzieci i Młodzieży w Radzionkowie, a w 2007 roku uzyskała III lokatę w Przeglądzie Scholi Liturgicznych Diecezji Gliwickiej w Bytomiu. We wrześniu 2007 założył Młodzieżową Orkiestrę Dętą, której jest dyrygentem. Odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Działalność dyrygencka:

• w latach 1998 – 2002 – dyrygent Chóru Mieszanego „Kolejarz”;

• od 2000r pełni funkcję dyrygenta okręgowego w Polskim Związku Chórów i Orkiestr Okręg Tarnogórski;

• od 2004 – dyrygent Chóru Mieszanego „Allegro”; mimo krótkiego stażu, zespół pod kierownictwem J.Pieczyka może pochwalić się wieloma sukcesami;

• 2005 – II miejsce w IV Okręgowym Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej;

• 2006 – III miejsce w Festiwalu Pieśni Eucharystycznej „O Salutaris Hostia”w Katowicach;

• 2006 – I miejsce w V Okręgowym Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej;

• 2007 – II miejsce w XVI Tyskich Wieczorach Kolędowych;

• 2007 – III miejsce w Finale VIII Festiwalu Piesni Maryjnej Magnificat w Piekarach Śląskich;

• 2008 – I miejsce w Festiwalu Pieśni Eucharystycznej „O Salutaris Hostia” w Katowicach.


Paweł Klica

Paweł Klica
Paweł Klica

Dramaturg i reżyser, mimo młodego wieku - laureat wielu nagród prozatorskich i poetyckich. Uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. W 2008 roku nagrodzony I miejscem za sztukę p.t. „Za snem” w prestiżowym ogólnopolskim konkursie dramatopisarskim „Szukamy Polskiego Szekspira”, do którego zgłoszono 133 sztuki teatralne. W gronie jurorów zasiedli: Tomasz Łubieński, Joanna Rogacka, Aleksandra Rembowska, Ewa Repsch, Michał Walczak i Maciej Wojtyszko.

Paweł Klica podjął się wystawienia musicalu opartego na powieści „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Osobiście odpowiadał za muzykę, scenariusz i reżyserię spektaklu, którego premiera odbyła się 14 grudnia ubiegłego roku w Tarnogórskim Centrum Kultury

Spektakl został przygotowany przez uczniów tarnogórskich szkół. Widzowie usłyszeli 19 piosenek inspirowanych między innymi rosyjską muzyką ludową, jazzem, swingiem, a także rockiem. Obejrzeli także wyjątkowe układy choreograficzne. W przedstawieniu udział wzięło ponad 40 osób - tancerzy, muzyków, wokalistów i aktorów, z których żadna nie przekroczyła dziewiętnastego roku zycia. Bułhakowa chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Wciąż pobudza wyobraźnię. To, co cieszy najbardziej to fakt, że wciąż pobudza wyobraźnię młodzieży zainteresowanej i zafascynowanej sceną i teatrem.

Paweł Klica w 2008 roku otrzymał również tytuł „Talent Województwa Śląskiego” w dziedzinie „literatura” oraz wyróżnienie specjalne w dziedzinie „aktorstwo i oracja”. Jest laureatem wojewódzkiego konkursu przedmiotowego Języka Polskiego.

AK