Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Tarnogórskie posągi, figury i figurki

Gwarek - Wyszyńskiego
Gwarek - Wyszyńskiego
Matka Boska - Konwikt
Matka Boska - Konwikt
Madonna - Nałkowskiej/Ligonia
Madonna - Nałkowskiej/Ligonia

W niszy narożnej ściany domu na skrzyżowaniu ulicy Nałkowskiej i Ligonia odnajdziemy figurę Madonny z dzieciątkiem. Czas i ekspozycja w kierunku południowym pozacierała i znacznie zmieniła rysy twarzy obu postaci.

Z kolei na Gliwickiej 5 odnajdziemy bez trudu posąg Hebe, pomocniczki Ganimedesa  i Kory, córki  Demeter zwanej też Persefoną z wiankiem w dłoni i kwiatami w podwiniętej sukni.

Nepomucen - Legionów
Nepomucen - Legionów
Św. Florian - Legionów
Św. Florian - Legionów
Persefona - Gliwicka
Persefona - Gliwicka
Hebe - Gliwicka
Hebe - Gliwicka

 

W lepszym stanie niż Madonna z Nałkowskiej jest św. Jan Nepomucen w niszy budynku na Strzeleckiej. Otwiera ręce wszystkim, którzy chcą zatrzymać się przed nim, lub przynajmniej spojrzeć.

Zwraca też na siebie uwagę sylwetka Matki Boskiej znad wejścia do Konwiktu przy ul. Powstańców Śląskich. Skromna w wyrazie i wiotka, ale emanuje z niej pogodny spokój.

Łatwo dojrzeć, że symbolika wszystkich pomników lub posągów, odwołuje się do okresu starożytności lub ma odniesienie do wierzeń religijnych. Jedynie  „Gwarek” z ratusza ma wyraźny, bezpośredni związek z historią miasta.

Nie ma charakteru pomnika, ale pewną ciekawostką jest nowa, ponad dwumetrowa rzeźba gwarka, stojąca przed jednym z domów na ul. Kardynała Wyszyńskiego. Sympatyczny  przykład pamięci o ludziach zawodu, który przez wieki miał przemożny wpływ na dzieje Tarnowskich Gór.

Anna Sopuch