Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Piekarnia na parterze

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_97_03_Piekarnia.jpg

Projekt i rysunek kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 30 na zlecenie mistrza piekarskiego Juliusza Roesnera przygotował 30 kwietnia 1910 roku mistrz murarski Hugo Strecker

Zezwolenie na postawienie piętrowego budynku urzędnicy policji budowlanej wydali 23 lipca 1910 roku. Kamienica oddana została do użytku 23 czerwca 1911 roku. W suterenie znajdowały się cztery piwnice. Na parterze ulokowano od strony ulicy sklep z wejściem pośrodku dwóch okien wystawowych. Do sklepu piekarniczego wchodziło się wprost z dwupokojowego mieszkania z kuchnią. Sama piekarnia ze składem mąki umiejscowiona była za sienią i schodami.

Na piętrze bezpośrednio nad piekarnią znalazła się kuchnia z dwoma pokojami, natomiast z drugiej strony korytarza i schodów były jeszcze obszerne cztery pokoje mieszkalne. Poddasze składało się z czterech komór i łaźni. Od frontu nad parterowymi witrynami sklepowymi i drzwiami na piętrze widniały trzy wysokie okna zaś na poddaszu trzy o wiele mniejsze okienka. Dach z kominem był płaski z lekkim spadem w kierunku rynien. Do kamienicy wchodziło się od ogrodu zamienionego później w podwórko przez ulokowane między oknami wąskie drzwi do sieni ze schodami.

W międzywojniu w budynku znajdowała się piekarnia Stanisława Kaczmarka, który reklamował swoje usługi w Kalendarzyku wydanym w 1939 roku przez Polski Związek Zachodni. Po II wojnie światowej sklep z pieczywem, jak i piekarnię, przejęła spółdzielnia. Obecnie w dawnej piekarni działa prywatny sklepik.

Ryszard Bednarczyk