Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 27

N U M E R  2 8  -  M A R Z E C   2 0 0 8 r.

 

 

 

 

Krzyże tarnogórskich nekropolii

Każdego roku w ostatnim kwartale, jest taki dzień, w którym dominuje czas refleksji, zadumy, pamięci, wspomnień i modlitwy za tych, którzy opuścili nas na zawsze. Ten dzień to święto Wszystkich Świętych. W minionym okresie nazywany świę­tem zmarłych. Dzień następny to Dzień Zadusznych, zwany też dniem wszystkich Wiernych Zmarłych.

To w tych dniach udajemy się do kościołów i na cmentarze by złożyć kwiaty, wieńce, zapalić znicz i pomodlić się za tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności.

Ci, którzy nie mogą odwiedzić grobów swoich krewnych, rozsianych często w różnych częściach kraju, zapalają znicz przy centralnym krzyżu znajdującym się na lokalnym cmentarzu.

To właśnie krzyż na każdym cmentarzu chrześcijańskim, dominuje nad wszystkimi, którzy znaleźli tam spoczynek. W granicach miasta Tarnowskie Góry znajdują się cmentarze należące do różnych parafi, jeden Komunalny i jeden żydowski kirkut.

Bobrowniki Śląskie - cmentarz należący do parafii Przemienienia Pańskiego.

Lasowice - cmentarz należący do parafii św. Katarzyny.
Repty Śląskie - cmentarz należący do parafi św. Mikołaja.
Sowice - cmentarz należący do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej.
Strzybnica - cmentarz należący do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Stare Tarnowice - 2 cmentarze należące do parafii św. Marcina: stary przy zabytkowym kościele św. Marcina, nowy cmentarz przy ulicy Wincentego Janasa
Centrum - cmentarz należący do parafii świętych Piotra i Pawła przy kościele św. Anny.
Centrum - cmentarz należący do parafii św. Józefa.
Centrum - cmentarz Komunalny.

Tekst i zdjęcia Henryk Biały
Autor jest tarnogórskim turystą i krajoznawcą,
członkiem tarnogórskiego oddziału PTTK

 

Stare Tarnowice
Dominującym krzyżem starego cmentarza jest stalowy krzyż na wieży zabytkowego kościoła św. Marcina.
 

Centrum
Cmentarz przy kościele św Anny. Na wieży kościoła cebulasty hełm z krzyżem stalowym.
 

Centrum
Cmentarz przy kościele św Anny. Obok kościoła drugi, drewniany krzyż misyjny.

 

Centrum
Cmentarz Komunalny przy ul.Wyszyńskiego. W jego nowej części - w pobliżu bramy głównej - znajduje się drewniany krzyż
 
Repty Śląskie
Nad cmentarzem góruje krzyż umieszczony na neogotyckiej wieży kościoła pw. św. Mikołaja. Koło prezbiterium znajduje się drugi, drewniany krzyż misyjny.
 

Stare Tarnowice
Nowy cmentarz należący do parafii św. Marcina usytuowany jest przy ulicy Wincentego Janasa. W jego środkowej części na wysokim postumencie betonowy krzyż z bielejącą posta­cią ukrzyżowanego Chrystusa.
 

Strzybnica
Cmentarz parafii N.S.P. Jezusa znajduje się przy ulicy Kościelnej (naprzeciwko kościoła). Jest to duży cmentarz o trzech alejkach i należy do piękniejszych cmentarzy tarnogórskich. Na każdej alejce w ich końcowych częściach znajduje się betonowy krzyż.
 
Strzybnica
Cmentarz parafii N.S.P. Jezusa znajduje się przy ulicy Kościelnej (naprzeciwko kościoła). Jest to duży cmentarz o trzech alejkach i należy do piękniejszych cmentarzy tarnogórskich. Na każdej alejce w ich końcowych częściach znajduje się betonowy krzyż.

 
Sowice
Cmentarz należący do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, sąsiaduje z kościołem. Cmentarz posiada dwie alejki. Przy prawej w jej środkowej części wysoki, drewniany brązowy krzyż. W środku lewej alejki na kamiennym postumencie z tabliczką, czarny marmurowy krzyż ze złotą figurką Pana Jezusa Ukrzyżowanego.
 

Sowice
Cmentarz należący do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, sąsiaduje z kościołem.
 

Lasowice
Cmentarz należący do parafii św. Katarzyny jest usytuowany najdalej od swego kościoła. W środkowej części, na skrzyżowaniu alejek, stoi wysoki drewniany krzyż z małym krucyfiksem, dominując nad otaczającymi grobami.
 
Centrum
Cmentarz parafi św. Józefa. Na dachu kościoła mała wieżyczka, na niej pięknie błyszczący bielą metalowy krzyż. W środku cmentarnej alei stalowy, wysoki krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem.
 


Bobrowniki Śląskie
Cmentarz parafii Przemienienia Pańskiego położony jest w sąsiedztwie kościoła. W środku cmentarza, na skrzyżowaniu alejek, znajduje się najpiękniejszy krzyż spośród wszystkich innych znajdujących się na tarnogórskich cmentarzach. Również cmentarz ten na­leży zaliczyć do najpiękniejszych naszego grodu.
 

 

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa