Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 27

N U M E R  2 8  -  M A R Z E C   2 0 0 8 r.

 

 

 

 

Postne przepisy

Przed Wielkim Postem 1936 r., na łamach katowickiej „Polonii”, wydrukowano: „Obowiązujące przepisy postne na terenie diecezji śląskiej” (wybór).
 Ze zbiorów Beaty i Jacka Kalke

Biskup śląski J.E. ks. Stanisław Adamski wydał nast. zarządzenie na okres postny:

1. Nakazane dni postu ilościowego, w które wolno tylko raz na dobę jeść do syta: czterdzieści dni Wielkiego Postu aż do południa Wielkiej Soboty, dwanaście suchych dni, cztery Wigilie - Bożego Narodzenia, Zielonych Świąt, Wniebowzięcia Najśw. Panny Marii i Wszystkich Świętych.

2. Nakazane dni postu jakościowego, w które się powinno wstrzymywać zupełnie od pokarmów mięsnych: Wigilia Bożego Narodzenia, Popielec, wszystkie piątki całego roku.
Przykazanie postne nie dotyczy nast. pokarmów mięsnych: mięsa zwierząt zimnokrwistych, tłuszczu, skwarek, krwi, rosołu, masła, sera, mleka i jaj.

Postu nie ma żadnego: w niedziele, w święta przez Kościół nakazane poza Wielkim Postem, w zwyczajne święta parafialne i gminne.

Do postu ilościowego są zobowiązani wszyscy katolicy, począwszy od skończonego roku 21. życia aż do rozpoczęcia roku 60. Do postu jakościowego są zobowiązani wszyscy katolicy począwszy od skończonego 7. roku życia aż do śmierci.

Uwolnieni są od postu ilościowego i jakościowego: podróżni, restauratorzy, ich rodziny i goście, ci, którzy mieszkają i stołują się u niekatolików, wojskowi i rodziny u których wojskowi mieszkają i stołują się, chorzy, ciężko pracujący cieleśnie lub umysłowo, osoby, które nie mają ciepłego obiadu, bezrobotni i robotnicy pracujący tylko 2-3 razy w tygodniu.

W Wigilię Bożego Narodzenia i w Wielki Piątek nie ma żadnych wyjątków. Czas zakazany trwa od pierwszej niedzieli adwentowej do Bożego Narodzenia włącznie oraz od Popielca do niedzieli wielkanocnej włącznie.

Oprac. basz

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa