Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 26

N U M E R  2 7  -   G R U D Z I E Ń   2 0 0 7 r.

 

 

 

 

Tarnogórskie hospicjum działa
już dziesięć lat

Lekarze, pielęgniarki, księża opiekują się ciężko chorymi na raka. Wspierają pacjentów w ich domach także psychicznie i duchowo. Nie biorą za to ani grosza.

Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Pokoju założone zostało przez grupę mieszkańców Tarnowskich Gór w 1997 roku. Początkowo miało siedzibę przy kościele Matki Boskiej Królowej Pokoju, stąd bierze się nazwa organizacji. Później przenieśli się do pomieszczeń dawnej bursy Liceum Pedagogicznego przy ul. Wyspiańskiego. Około 30 wolontariuszy od początku zajęło się opieką domową chorych na nowotwory. Wśród działaczy stowarzyszenia znaleźli się lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, rehabilitanci i personel niemedyczny. Wszyscy zostali przeszkoleni do pracy z ciężko chorymi. Podczas 10 lat istnienia hospicjum była dość duża rotacja ochotników.


Sadzenie żonkili. Pierwszy z prawej ks. Arkadiusz Nowak


- Opiekujemy się chorymi w stanie terminalnym. Uśmierzamy ból, wspieramy ich duchowo i psychologicznie, bo każdy człowiek ma prawo godnie umrzeć – wyjaśnia Eleonora Grajczyk, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Pokoju. Pani Eleonora szefuje organizacji od ośmiu lat. Początkowo była zwykłą wolontariuszką. Jest emerytowaną nauczycielką przedszkolną. – Dotknięci chorobą nowotworową są jak dzieci i trzeba się nimi zająć – mówi prezes Grajczyk.

Obecnie pod opieką hospicjum znajduje się kilkunastu chorych. Każdy pacjent wypożycza bezpłatnie z placówki łóżko, materace, krzesło toaletowe i koncentrator tlenu, który potrzebny jest, gdy chory ma duszności. Niekiedy chorzy dostają darmowe lekarstwa, opatrunki, pampersy. W domach pacjentów odwiedzają hospicyjni lekarze, psycholodzy, pielęgniarki a nawet ksiądz.


Koncert Ireny Santor

Działalność hospicjum finansowana jest częściowo przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz sponsorów. Tylko w ubiegłym roku tarnogórzanie wpłacili na konto placówki 48 tys. zł, odpisując 1 procent z rocznego podatku od osób fizycznych. W placówce nikt nie pracuje na etacie, każda złotówka przeznaczana jest na pomoc chorym.

Prawie 8 lat trwa także współpraca Hospicjum Królowej Pokoju z Polską Prowincją Zakonu Kamilianów. Księża z tego zakonu posługującego chorym mają w Tarnowskich Górach klasztor, kościół i szpital. – Marzymy o otwarciu kilkułóżkowego oddziału w szpitalu kamilianów dla chorych na nowotwory. Dobrze byłoby, żeby pacjenci w stanie terminalnym trafiali do szpitala, bo nie zawsze można im pomóc w domu – mówi Eleonora Grajczyk. Planom tym sprzyja ks. Arkadiusz Nowak, prowincjał zakonu kamilianów i kapłan znany z pomocy chorym na AIDS.

Nic dziwnego, że tegoroczne obchody 10. rocznicy istnienia Hospicjum Królowej Pokoju odbyły się 28 września br. w kościele prowadzonym przez kamilianów w tarnogórskiej dzielnicy Osada Jana. Nabożeństwo jubileuszowe odprawił biskup Gerard Kusz, który patronował rocznicy. Po mszy św. przed pomnikiem Jana Pawła II duchowni, samorządowcy i wolontariusze zasadzili tysiąc żonkili, kwiatów, które są symbolami ludzi chorych na raka.

Duże zainteresowanie wzbudził koncert Ireny Santor, która zaśpiewała w kościele swoje najbardziej znane przeboje. W części artystycznej aktorzy recytowali także wiersze księży Janusza Pasierba, Jana Twardowskiego i Karola Wojtyły.
 

RYCH

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa