Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

montes Nr 25

N U M E R  2 6  -  W R Z E S I E Ń   2 0 0 7 r.

 Montes Nr 27

 

Ludwik von Anhalt Chrystian von Anhalt
Powrót Wrochema
Tarnogórska prasa o Adamie Małyszu
Wkurzeni na Śląsk
Powojenne autobusy
Podziękowania
Kolej Tarnowskie Góry - Opole
Gwarki - 50 lat tradycji
Dobra zabawa i powrót do tradycji
Złoty Jublileusz Sztolni „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach
Z historii Gwarków
Jubileusz 100-lecia tarnogórskiego Bractwa Strzeleckiego
Ksiądz Franciszek Blachnicki
„Jutrzenka”
Honorowy Ziętek
Nieznani bohaterowie naszego miasta
 

 

Jubileusz 100-lecia tarnogórskiego Bractwa Strzeleckiego

 

Wielkim wydarzeniem w dziejach Bractwa, które oficjalnie zawiązało się w 1780 r., były obchody 100-lecia organizacji. Rozpoczęto je w poniedziałek zielonoświątkowy 17 maja 1880 r. (czyli w dniu, kiedy to każdego roku, wedle ustalonej tradycji, rozpoczynano turniej królewski), a zakończono 20 maja w czwartek.


Najważniejszym punktem obchodów jubileuszowych był turniej o tytuł króla jubileuszowego. Rozpoczął się on w poniedziałek, 17 maja o godzinie 15.00. Uroczyste otwarcie imprezy poprzedził pochód, który o godzinie 14.00 wyruszył sprzed tarnogórskiego ratusza w kierunku strzelnicy. Podczas przemieszczania się korowodu ulicami miasta do reszty braci dołączył fryzjer Groß, czyli urzędujący jeszcze król z 1879 r. Zmagania o najwyższą godność bracką trwały przez trzy kolejne dni, a zakończyły się 19 maja w południe proklamacją i intronizacją zwycięzcy, zorganizowanymi w siedzibie organizacji. Królem jubileuszowym został mistrz kowalski Biedron młodszy, należący do towarzystwa od 1878 r. Tego samego dnia od godziny 15.00 wznowiono strzelanie jubileuszowe, a jego głównym celem było wyłonienie dwóch marszałków (rycerzy). Zmagania te kontynuowano także ostatniego dnia uroczystości, tj. 20 maja, od 6.00. Oficjalne zakończenie strzelania zielonoświątkowego, podczas którego proklamowano i udekorowano marszałków (rycerzy) rozpoczęto o godz. 14.00. Następnie odprowadzano z honorami króla do jego mieszkania. O godz. 15.00 odbyła się uczta, a cykl uroczystości jubileuszowych zakończył bal królewski rozpoczęty o godzinie 20.00. Ponadto organizatorzy zaplanowali, uzależnione od pogody, koncerty w Parku Strzeleckim, które miały odbyć się w pierwszym i przedostatnim dniu święta brackiego, tj. 17 i 19 maja. Warto dodać, że przez cały czas trwania imprezy odbywały się zawody w kręgielni oraz strzelania o premie pieniężne i nagrody.

W zaproszeniu z 1 maja 1880 r. oprócz wymienionych już informacji zamieszczono również podstawowe dane dotyczące regulaminu zawodów strzeleckich. Zarząd organizacji powiadamiał, iż strzały oddawane będą do tarczy sześciopierścieniowej ustawionej od stanowiska strzeleckiego na odległość 175 m. Informowano także, że serię 9 strzałów można było oddać po wpłaceniu do kasy brackiej 2 marek. Wspomniane zaproszenie, zawierające również program obchodów jubileuszu 100-lecia podpisał w imieniu organizacji Zarząd, na czele którego stali wówczas: kupiec August Bannerth, właściciel fabryki mydła Joseph Lukaschik, Julius Böhm (Boehm) i tokarz August Kolonko starszy.

Krzysztof Gwóźdź
Dokończenie w następnym numerze

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa