Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

montes Nr 25

N U M E R  2 6  -   W R Z E S I E Ń   2 0 0 7 r.

 Montes Nr 27

 

Ludwik von Anhalt Chrystian von Anhalt
Powrót Wrochema
Tarnogórska prasa o Adamie Małyszu
Wkurzeni na Śląsk
Powojenne autobusy
Podziękowania
Kolej Tarnowskie Góry - Opole
Gwarki - 50 lat tradycji
Dobra zabawa i powrót do tradycji
Złoty Jublileusz Sztolni „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach
Z historii Gwarków
Jubileusz 100-lecia tarnogórskiego Bractwa Strzeleckiego
Ksiądz Franciszek Blachnicki
„Jutrzenka”
Honorowy Ziętek
Nieznani bohaterowie naszego miasta
 

Przed skróceniem kadencji

Podziękowania

 

Redakcja „Montesa” poprosiła mnie o przesłanie felietonu do piątku 7 września. Piszę go więc w nocy z 6 na 7 IX – w hotelu poselskim w Warszawie. Za kilka godzin przegłosujemy skrócenie kadencji parlamentu. Piszę dość zdecydowanie, ale nie wyobrażam sobie, aby jeszcze mogło się coś zmienić.Konsekwentna i niezłomna postawa posłów Platformy Obywatelskiej przyniosła efekt, choć jeszcze parę tygodni wcześniej wydawało się, że władza PiS-u jest ugruntowana bardzo mocno. Ostatnich kilka dni to niesamowite parcie na Platformę w celu zmiany naszego stanowiska. Ze wszystkich stron padały argumenty, które miały przekonać nas do wycofania się z przedterminowych wyborów i zawierania wątpliwych sojuszy, przy wykorzystywaniu przeróżnych kruczków prawnych. Zdumiewające jest, że pierwsze skrzypce w tym koncercie grała „Gazeta Wyborcza”, starająca się kreować politykę według swojego wyobrażenia (w tych staraniach gazeta nie omieszkała nawet z premedytacją pospieszyć z robieniem sondażu, który miał nas przestraszyć, tuż po telewizyjnym show prokuratury!).

Nie po raz pierwszy wykazaliśmy się jednak konsekwencją i zgodnie z oczekiwaniem zdecydowanej większości Polaków postanowiliśmy zakończyć tę kadencję Sejmu i Senatu. A dzięki naszym dyplomatycznym zabiegom głosowanie za zakończeniem kadencji zapowiedziały również niektóre inne kluby opozycyjne.

***

Koniec kadencji przywołuje wspomnienia z minionych dwóch lat i wzbudza refleksje na jej temat. W tym czasie wydarzyło się wiele rzeczy. Z ostatnich zdarzeń mocno zapisał się w mojej pamięci ostatni dzień posiedzenia Sejmu przed wakacjami. Dzień wcześniej została totalnie „spaprana” prowokacja w Ministerstwie Rolnictwa i wszystko wskazywało na bardzo rychły koniec kadencji. Wiele projektów ustaw „spadało” z porządku obrad, a ja musiałem przeprowadzić w ciągu jednego dnia trzy czytania ustawy o dotacji dla Zakładów Chemicznych „Tarnowskie Góry”! Sytuacja wyglądała na beznadziejną. Poprzedniego wieczora do północy wymieniałem w tej sprawie SMS-y z posłami koalicji. Rano okazało się, że się udało! Ustawa trafiła pod obrady, a wieczorem została przegłosowana przy jednym głosie sprzeciwu. Dzięki temu, jesienią tereny po Zakładach przejmie starosta tarnogórski, który dokończy w ciągu dwóch lat likwidację wysypisk przy wykorzystaniu środków europejskich

Podobna radość towarzyszyła mi w grudniu ubiegłego roku, kiedy wcześnie rano zadzwonił do mnie likwidator Zakładów Chemicznych, informując, że właśnie rozpoczęło się przelewanie na konto Zakładów kwoty 17 mln złotych, która pokrywała zaległości za prace likwidacyjne wykonane w 2001 roku (te zaległości były przeszkodą w skorzystaniu ze środków europejskich).

***

Dziś wspominam też wiele projektów, które organizowałem – konkurs na najlepszego maturzystę powiatu tarnogórskiego, konkursy europejskie, czy też poświęcony Wielkiej Brytanii i relacjom polsko-brytyjskim (jego laureaci pojutrze wylatują do Londynu; zamierzałem im towarzyszyć, ale dynamika zdarzeń politycznych wymusiła zmianę planów).

Dopiero teraz, kiedy z perspektywy czasu podsumowuję skróconą kadencję, i patrzę na liczby – np. ok. 600 porad prawnych, kilkukrotnie większą liczbę spotkań w Biurze Poselskim, uświadamiam sobie, jak wiele – razem z moimi współpracownikami – zrobiliśmy. Przypomina mi się wiele poszczególnych spotkań, rozmów, porad, sytuacji, w których udało się komuś pomóc.

To wszystko nie byłoby możliwe bez pomocy wielu osób, z którymi miałem okazję współpracować. Wszystkim tym, z którymi dane mi było się spotkać w ciągu ostatnich dwóch lat – w moich Biurach Poselskich, na przeróżnych spotkaniach w niemal wszystkich miejscowościach okręgu wyborczego, pragnę serdecznie podziękować. Dzięki tym kontaktom zyskałem niezmiernie wiele. Mam nadzieję, że sami także choć troszkę z nich skorzystaliście.
 

Tomasz Głogowski
Poseł na Sejm RP
tomasz@glogowski.net

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa