montes Nr 25

N U M E R  2 6  -   W R Z E S I E Ń   2 0 0 7 r.

 Montes Nr 27

 

 
 

 W NUMERZE:

Sławni na tarnogórskiej ziemi cz. XVIII
Ludwik von Anhalt, Chrystian von Anhalt
3 października 1797 r.

Chrystian Fryderyk von Anhalt (1780-1813), Książę (Prinz) Anhalt-Köthen, Ludwik von Anhlat (1783-1840), Książę (Prinz) Anhalt-Köthen, potem książę (Fürst) Pszczyny

 

Wizyta po wiekach
Powrót Wrochema
W ostatni weekend lipca na ziemię swych przodków przyjechał Ulrich von Wrochem. Przybył, aby zobaczyć skąd wywodzi się jego ród.

 

Tarnogórska prasa o Adamie Małyszu
Najbardziej uzdolnionym polskim skoczkiem narciarskim przełomu tysiącleci był Adam Małysz z Wisły. Kilkadziesiąt razy wygrał on konkursy skoków w ramach zawodów o puchar świata, jako pierwszy z Polaków zdobył dwa medale podczas jednych zimowych igrzysk olimpijskich.

 

 

Rozmyślania o Górnym Śląsku
Wkurzeni na Śląsk
Na początku tego roku wywołano na łamach „Gazety Wyborczej” dyskusję, której wątki znaleźć można w gazecie i dzisiaj. Zatytułowano ją: „Przystanek Śląsk”.

 

Powojenne autobusy
Niedługo po zakończeniu w 1945 r. drugiej wojny światowej na ziemi tarnogórskiej rozpoczęła się odbudowa ze zniszczeń. Jednym z jej przejawów było uruchamianie kolejnych połączeń pasażerskich. Warto przypomnieć zapomniane nieco początki komunikacji autobusowej w pierwszych latach po wojnie.

 

Przed skróceniem kadencji
Podziękowania
Redakcja „Montesa” poprosiła mnie o przesłanie felietonu do piątku 7 września. Piszę go więc w nocy z 6 na 7 IX – w hotelu poselskim w Warszawie. Za kilka godzin przegłosujemy skrócenie kadencji parlamentu. Piszę dość zdecydowanie, ale nie wyobrażam sobie, aby jeszcze mogło się coś zmienić.

 

Kolej Tarnowskie Góry - Opole
Obserwując ostatnie publikacje na temat 150-lecia koleji w Tarnowskich Górach, chciałem się podzielić nieco innymi spostrzeżeniami dotyczącymi tego wydarzenia. Materiał nie pochodzi z żadnej wydanej książki, został odnaleziony w śląskich archiwach. Pisany odręcznie gotykiem, nie raz trudnym do rozszyfrowania.

 

Gwarki - 50 lat tradycji
Pół wieku temu grupka zapaleńców wymyśliła i przygotowała imprezę, która stała się tarnogórską tradycją. A było to możliwe dzięki sprzyjającej aurze politycznej oraz istnieniu w mieście sztafety pokoleń

 

Dobra zabawa i powrót do tradycji
Rozmowa z Burmistrzem Arkadiuszem Czechem

 

Złoty Jublileusz Sztolni „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach
Górnicze podziemia tarnogórskie, które pozostały po dawnych kopalniach rud kruszconośnych od XVI w. do XIX wieku już w okresie międzywojennym ub. wieku budziły szczególny podziw i zainteresowanie ówczesnych władz.

 

Z historii Gwarków
Półwieczne dzieje naszej sztandarowej imprezy podzielić można na trzy części. Pierwsza – najdłużej trwająca, bo niemal 25 lat, wprowadziła nazwę do historii miasta, przydała grodowi sławy i splendoru, stała się jego wizytówką.

 

Jubileusz 100-lecia tarnogórskiego Bractwa Strzeleckiego
Wielkim wydarzeniem w dziejach Bractwa, które oficjalnie zawiązało się w 1780 r., były obchody 100-lecia organizacji. Rozpoczęto je w poniedziałek zielonoświątkowy 17 maja 1880 r. (czyli w dniu, kiedy to każdego roku, wedle ustalonej tradycji, rozpoczynano turniej królewski), a zakończono 20 maja w czwartek.

 

 

Sługa Boży z Tarnowskich Gór cz. IV
Ksiądz Franciszek Blachnicki
29 lipca 1960r., po 15. godzinnej rewizji przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, centralę brutalnie zlikwidowano, a twórcę aresztowano pod zarzutem wydawania nielegalnych druków i rozpowszechniania fałszywych wiadomości o władzy i państwie.

 

Z kronik tarnogórskich chórów
„Jutrzenka”
Polska musi dbać o dobro duszy narodu, jeżeli jej przyszła wielkość ma być stała, niezniszczalna. Wielki ruch śpiewaczy w Polsce jest jednym z potężnych szlaków jak granit niewzruszonych, który właśnie prowadzi do zdrowego życia duchowego narodu.

 

Honorowy Ziętek
Po raz pierwszy w Tarnowskich Górach obchody wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej odbyły się 2 lutego 1946 r. Z tej okazji mszę świętą celebrował ks. Michał Lewek, a pod pomnikiem wyzwolenia ułożono wieńce z kwiatów.

 

 

Nieznani bohaterowie
Hubert Misiuda urodził się 23 marca 1909 roku w Nieborowicach w powiecie rybnickim w rodzinie o głębokich tradycjach religijnych i patriotycznych.

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] [ Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa