Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 24

N U M E R  2 5  -   C Z E R W I E C   2 0 0 7 r.

 Montes Nr 26

 

Aziz-Aly
Pod znakiem Lwa Albionu i Polskiego Orła
Tropem tarnogórskich przyrodników
Jubileusz XXXV-lecia Klubu Turystyki Rowerowej  PTTK  „Jutrzenka”
Przyjęcie wojsk polskich w Tarnowskich Górach
Przebieg obchodu rocznicy 10-cio lecia przyłączenia Śląska do Polski
„Zmartwychwstał górnośląski lud”
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Miejski zakład wodociągowy na wzgórzu Redena
Kolej w historii Tarnowskich Gór
Napoleońscy chłopcy malowani
Tarnogórskie Miejsca Pamięci
W Sejmie o Tarnowskich Górach
Wiejscy konfirmanci
Kim jest Ślązak? – kwestia śląskiej tożsamości
Ksiądz Franciszek Blachnicki
Wpadka nazistów
Z armaty i karabinów
Spółka Bracka
Paweł Roczek
 

 

Z armaty i karabinów

Wystrzałem z repliki starej armaty rozpoczęło się na początku czerwca Strzelanie Rodzinne, czyli zawody strzeleckie zorganizowane przez tarnogórskie Bractwo Kurkow


W dziesięcioletniej historii Bractwa Kurkowego w Tarnowskich Górach Strzelanie Rodzinne odbyło się już siedem razy. Początkowo rodzinne zawody strzeleckie przeprowadzane były na strzelnicy w Lasowicach, w bieżącym roku strzelanie zorganizowano na strzelnicy przy ul. Towarowej. Od prawie roku Bractwo Kurkowe jest właścicielem obiektów strzeleckich przy ul. Towarowej w Tarnowskich Górach. Aktualnie do tarnogórskiego Bractwa Kurkowego należy 24 członków i 4 kandydatów. Okres kandydacki trwa rok.

- Początkowo rodzinne strzelanie zazwyczaj w maju lub czerwcu organizował marszałek bractwa, a od dwóch lat organizatorami są król strzelców i dwóch marszałków bractwa, czyli Rada Królewska – wyjaśnia Andrzej Pilot, marszałek Bractwa Kurkowego w Tarnowskich Górach. W tegorocznych zawodach rodzinnych, które odbyły się 2 czerwca, uczestniczyło ponad 50 osób. Byli to członkowie Bractwa Kurkowego, ich rodziny i przyjaciele.

Rodzinne zawody strzeleckie rozegrano w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn i dzieci. – Dorośli strzelali z karabinków sportowych, a dzieci z wiatrówek – mówi Jacek Wicher, marszałek tarnogórskiego Bractwa Kurkowego. Strzelanie odbywało się w zadaszonej strzelnicy. Zawodnicy strzelali do wojskowych tarcz oddalonych o 50 metrów. Równocześnie strzelało czterech zawodników.

Każdy strzelec miał trzy strzały próbne. Potem dziesięć strzałów zaliczanych do punktacji. Dobrym wynikiem mogła pochwalić się Monika Grabowska-Pniek, która po raz trzeci brała udział w Strzelaniu Rodzinnym. – Miałam siedem trafień w dziesiątkę na dziesięć strzałów – cieszy się Monika Grabowska-Pniek, która strzelać nauczyła się w szkole na lekcjach Przysposobienia Obronnego. Pani Monika jest rodowitą tarnogórzanką i absolwentką poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie z mężem i dziećmi mieszka w Targanicach, ale jak tylko ma czas przyjeżdża na Rodzinne Strzelanie.

Wszyscy uczestnicy Strzelania Rodzinnego otrzymali nagrody. – Nieważne jest, kto strzelał lepiej, a kto gorzej, najważniejszy był udział w zawodach – mówi Andrzej Janicki, hetman Bractwa Kurkowego w Tarnowskich Górach. Po zawodach strzelcy uczestniczyli w biesiadzie.
 

Ryszard Bednarczyk

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa