Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 24

N U M E R  2 5  -   C Z E R W I E C   2 0 0 7 r.

 Montes Nr 26

 

Aziz-Aly
Pod znakiem Lwa Albionu i Polskiego Orła
Tropem tarnogórskich przyrodników
Jubileusz XXXV-lecia Klubu Turystyki Rowerowej  PTTK  „Jutrzenka”
Przyjęcie wojsk polskich w Tarnowskich Górach
Przebieg obchodu rocznicy 10-cio lecia przyłączenia Śląska do Polski
„Zmartwychwstał górnośląski lud”
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Miejski zakład wodociągowy na wzgórzu Redena
Kolej w historii Tarnowskich Gór
Napoleońscy chłopcy malowani
Tarnogórskie Miejsca Pamięci
W Sejmie o Tarnowskich Górach
Wiejscy konfirmanci
Kim jest Ślązak? – kwestia śląskiej tożsamości
Ksiądz Franciszek Blachnicki
Wpadka nazistów
Z armaty i karabinów
Spółka Bracka
Paweł Roczek
 

Część V

Triumfalny pochód czerwonych autobusów

 

Pod koniec ubiegłego wieku komunikacja autobusowa regularnie docierała do miejsc, które kilkadziesiąt lat wcześniej były ostoją ciszy i spokoju. Przykładem może być park w Reptach i tamtejsze Górnośląskie Centrum Rehabilitacji.

Od 1 grudnia 1995 r. zaczęła jeździć linia autobusowa 780 łącząca reptański GCR przez Opatowice, Strzybnicę, Osadę Jana i Świerklaniec z Piekarami Śląskimi. Natomiast z dniem 1 sierpnia 1996 r. pojawiła się linia 135 z Bytomia przez Miechowice do GCR-u; równocześnie zlikwidowano linię 148 z Zabrza Helenki do GCR-u. Trasę 135 poprowadzono m.in. ulicą Szczęść Boże, czyli obok Kopalni Zabytkowej Rud Srebronośnych. Aż się wierzyć nie chce, że dopiero w 1996 r. pod Kopalnię zaczęły dojeżdżać autobusy miejskie.

Od 1998 r. zaczęto tworzyć linie autobusowe przeznaczone głównie dla młodzieży szkolnej, lecz oczywiście dostępne dla wszystkich pasażerów. Początkowo nosiły one dziwaczne numery, jak 129 szk czy 17 szk. Nie były to jedyne dziwolągi. Po Tarnowskich Górach jeździły autobusy o łamanych numerach 64/1, 64/2 czy 189-1. Dopiero kilka lat później odstąpiono od tego, nadając im zwykłe numery, zazwyczaj trzycyfrowe.

W 2000 r. tarnogórzanie pożegnali się z nocną komunikacją autobusową. Od 1 marca 2000 r. przestały jeździć w godzinach nocnych autobusy linii 19 do Bytomia. Incydentalnie pojawiały się linie międzywojewódzie. Od 29 czerwca 1996 r. przez całe wakacje jeździły w dni wolne od pracy autobusy linii S z Tworoga przez Kokotek do Lublińca w województwie częstochowskim, ale w następnych latach linii tej nie wznawiano. Kilka lat później pojawiła się linia 129szk, która w dni nauki szkolnej w kilku kursach jeździła z Tarnowskich Gór do stacji PKP Kielcza w województwie opolskim. Później przemianowano tę linię na 729. Natomiast jesienią 2005 r. na linii 129 ostatni wieczorny kurs wydłużono w dni robocze aż do Zawadzkiego, czyli jeszcze dalej niż do Kielczy.

Warto też wspomnieć o dawnych przystankach autobusowych, które z różnych przyczyn zostały zlikwidowane. Taki los spotkał na przykład przystanek przy portierni wjazdowej do parku w Reptach, albo przystanek Tarnowskie Góry Magazyny WZGS.

W XXI wieku komunikacja miejska stała się bardziej kolorowa. PKM Świerklaniec zadecydował się przemalować swoje pojazdy na kolor błękitny. PKM Bytom pozostał wierny czerwonym barwom z dodatkiem żółtego. Autobusy innych prywatnych firm malowane były w różne kolory, nawet w pomarańczowy - będący domeną autośmieciarek. Tak więc triumfalny pochód czerwonych został zatrzymany, a w komunikacji zapanował pluralizm pod względem barw.
 

Tomasz Rzeczycki

 

 

 

Autobusy...

  CZĘŚĆ I
CZĘŚĆ II
CZĘŚĆ III
CZĘŚĆ IV
CZĘŚĆ V

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa