Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 22

N U M E R  2 4  -   K W I E C I E Ń   2 0 0 7 r.

 

 

Eugeniusz von Württemberg
Maria Adelajda
Miejsca  magiczne
60 lat minęło czyli wczoraj i dziś MBP
Wyciąg krzesełkowy w reptowskim parku?
O sejmowych kuluarach parę słów
Górnictwo koło Tarn. Gór na początku 20  wieku
Jak obchodzono jubileusz 50-lecia Bractwa Strzeleckiego...?
Rabsik
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Jubileusz PTTK
Nepomuki Ziemi Tarnogórskiej
Ksiądz Franciszek Blachnicki
Ostatni lot Bestii
Kim jest Ślązak? – kwestia śląskiej tożsamości
Szpitale (przytuliska)
Żydzi w Tarnowskich Górach
 

 

Ostatni lot Bestii

O katastrofie Liberatora nad Krupskim Młynem podczas II wojny światowej i pomyśle zrealizowania filmu o tym wydarzeniu pisaliśmy już na łamach Montesa (Nr 19/2005). W ubiegłym roku na dobre rozpoczęły się prace filmowe.

W 1944 roku eskadra samolotów z ładunkiem bomb na pokładzie wystartowała z bazy lotniczej w San Giovanni we Włoszech. Podczas wykonywania zadania bojowego jeden z samolotów został trafiony przez artylerię przeciwlotniczą. Uszkodzenia okazały się bardzo poważne i w efekcie doprowadziły do rozbicia maszyny w lasach otaczających Krupski Młyn. Ośmiu żołnierzom, spośród dziesięcioosobowej załogi znajdującej się na pokładzie, udało się opuścić spadający samolot. Ocaleni członkowie załogi, znalazłszy się na nieznanym sobie terenie, mieli tylko jeden cel - przetrwać i wrócić bezpiecznie do „swoich”.

Niestety funkcjonariusze miejscowej policji dość szybko wyłapali ukrywających się lotników. Ciekawostką w całej tej historii jest fakt, że jeden z członków załogi nim został schwytany przez ok. 2 tygodnie ukrywał się w okolicznych lasach.

Wydarzenia z tamtych lat mogą potwierdzić sędziwi już mieszkańcy Krupskiego Młyna oraz okolicznych miejscowości. Krążące opowieści dotyczyły samego faktu rozbicia dużego samolotu w pobliżu fabryki materiałów wybuchowych, brakowało jednak dokładniejszych informacji o samolocie i jego załodze.

W trakcie długich i żmudnych poszukiwań udało się dotrzeć do dwóch żyjących jeszcze członków załogi zestrzelonego samolotu B-24, tj. dowódcy i bombardiera. Mimo, że obaj mają obecnie ponad 80 lat dobrze pamiętają tamte wydarzenia.

Realizację filmu „Ostatni lot Bestii” rozpoczęto 18 września 2006.
W pierwszym dniu kręcono ujęcia filmowe na lotnisku w Brzegu-Skarbimierz. Wykonano kadry z wykorzystaniem statystów w mundurach pilotów amerykańskich i samochodu Willis.

Następnie kręcono ujęcia w miejscowości Świbie k. Gliwic - okolicach gdzie miały miejsce aresztowania ratujących się na spadochronach pilotów i członków załogi. Udział brali statyści z grup rekonstrukcyjnych z Zabrza, Festung Breslau z Wrocławia, Poznania, Częstochowy, Sosnowca, Bytomia i Radzionkowa na czele z Panem Jarosławem Wrońskim specjalistą ds. umundurowania. Teren zabezpieczała Policja z Pyskowic oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Kotów, którzy podobnie jak na lotnisku w Brzegu wcielili się w rolę statystów.

W kolejnym dniu ekipa filmowa przeniosła się do Krupskiego Młyna, gdzie kręcono ujęcia z udziałem dzieci pod opieką Pani Małgorzaty Dubiel.

Realizatorzy filmu zwrócili się również do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie z prośbą o umożliwienie wykonania kilku ujęć filmowych z udziałem zrekonstruowanego Liberatora B-24, odpowiedź była pozytywna

Zdjęcia do realizacji następnego etapu filmu rozpoczną się wiosną.

Więcej o realizacji filmu na stronie www.Liberator.B-24.pl

Jog

Apel twórców filmu

Jesteśmy zrzeszeni w Stowarzyszeniu „AMICUS” w Lublińcu. Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego i w tym miejscu zwracamy się do instytucji, firm i osób zainteresowanych naszą tematyką o wsparcie finansowe tzn. przeznaczenie 1 % podatku na konto stowarzyszenia w Lublińcu.

Informujemy Państwa, że każda złotówka przekazana na konto stowarzyszenia z dopiskiem „FILM” na przekazie pocztowym trafi na realizację filmu, którego etap pierwszy mamy już zrealizowany. Podajemy Państwu nazwę i numer konta stowarzyszenia

Stowarzyszenie „AMICUS”
ul. Paderewskiego 18
42-700 Lubliniec
Nr Konta:
31 1020 1664 0000 3102 0129 5575
z dopiskiem „FILM”

 

Kontakty z grupą realizującą film

Reżyser i kierownik filmu:
Marcin Grzesiek
tel. 0-0-4952515001316
Paderborn RFN
info@dokuframe.de

W sprawach związanych ze zbieraniem informacji, eksploracji, znalezisk, poszukiwań rekwizytów

Jacek Kiszkis
Krupski Młyn
tel. kom. 0-692 75 82 74
j.kiszkis@nitroerg.pl
tel. do pracy (032) 39 28 204, fax (032) 39 28 212

Andrzej Jaworski
Krupski Młyn
tel. kom. 0-694 86 39 23
a.jaworski@nitroerg.pl
tel./fax do pracy
(032) 39 28 181

W sprawach związanych z pozyskiwaniem sponsorów, obsługą konta, marketingiem
Leon Kozok
Krupski Młyn
tel. dom. (032) 284 84 7,
do pracy (032) 392 82 59

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa