Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 22

N U M E R  2 4  -   K W I E C I E Ń   2 0 0 7 r.

 

 

Eugeniusz von Württemberg
Maria Adelajda
Miejsca  magiczne
60 lat minęło czyli wczoraj i dziś MBP
Wyciąg krzesełkowy w reptowskim parku?
O sejmowych kuluarach parę słów
Górnictwo koło Tarn. Gór na początku 20  wieku
Jak obchodzono jubileusz 50-lecia Bractwa Strzeleckiego...?
Rabsik
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Jubileusz PTTK
Nepomuki Ziemi Tarnogórskiej
Ksiądz Franciszek Blachnicki
Ostatni lot Bestii
Kim jest Ślązak? – kwestia śląskiej tożsamości
Szpitale (przytuliska)
Żydzi w Tarnowskich Górach
 

 

Nepomuki Ziemi Tarnogórskiej

Tarnowskie Góry - Bobrowniki

Piękny portal prowadzi do wnętrza parafialnego kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, wzniesionego w latach 1909 - 12. W prawej bocznej nawie ołtarz, pierwszy od prezbiterium, posiada w lewej wnęce polichromowaną figurę świętego Jana Nepomucena.

Tarnowskie Góry - Stare Tarnowice

Stary kościół zabytkowy z około 1400 r. kościół pw. św. Marcina. W 1728 r. od strony południowej dobudo­wano do nawy kaplicę św. Jana Nepomucena. Z okresu budowy kaplicy polichromowana figura św.Jana Nepomucena umieszczona na dużej kuli. Obecnie w trakcie remontu kościoła figura stoi na posadzce.

Tarnowskie Góry - Repty

W dzielnicy tej znajduje się kościół parafialny pw. św.Mikołaja. Wzniesiony został w stylu neogotyc­kim w 1872 roku. We wnętrzu kościoła, na drugim prawym filarze, od wejścia po stronie nawy głównej konsola z aniołkiem na której biała figura świętego Jana Nepomucena.

Tarnowskie Góry - Stare Tarnowice

Nowy kościół, wzniesiony w latach 1900-1902 w stylu neoromańskim jest kościołem parafialnym, również pw. św. Marcina. Na drugim od wejścia filarze ozdobna konsola po stronie nawy głównej, na niej polichromowana figura św. Jana Nepomucena, pochodząca z okresu budowy kościoła.

Radzionków

Przy ulicy św. Wojciecha, pod tym samym wezwaniem kościół parafialny. W stylu neogotyckim został wzniesiony w 1875 r. W prawe j bocznej nawie, pierwszy od prezbiterium boczny ołtarz Serca Pana Jezusa z bocznymi wnękami. W lewej znajduje się polichromowana figura św. Jana Nepomucena, pochodzi z okresu budowy świątyni.

Zbrosławice

W centrum miejscowości stoi zabytkowy kosciół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z początku XV wieku. Przy prezbiterium z prawej strony boczny ołtarz z obrazem. Obraz św. Jana Nepomucena namalowany w nietypowym ujęciu dla tej postaci. Budzi to wątpliwości co do przedstawionej w obrazie postaci.

Wojska

W zachodniej części wsi przy rozwidleniu szos murowana kapliczka. Otynkowana kapliczka została wzniesiona w 1890 roku i jest nakryta czerwoną dachówką. Od szosy oszklone drzwi przez które widoczny ołtarzyk z obrazem św. Jana Nepomucena. Z boku świętego namalowany fragment zrzucania świętego z mostu do rzeki.

Tarnowskie Góry- Strzybnica

Przy ulicy Grzybowej przy posesji nr 86 stoi murowana kapliczka, otynkowana z otwartym otworem drzwiowym. Wewnątrz ołtarzyk na którym jeszcze w 2002 r. stała figura św.Jana Nepomucena. Obecnie na czołowej ścianie kapliczki jest zawieszony obraz tego świętego. Data wzniesienia kapliczki nie została ustalona.

Niezdara

Za rzeką Brynicą początek wioski Niezdara, na jej początku po lewej stronie szosy stała zabytkowa kapliczka świętego Jana Nepomucena, pochodząca z XIX wieku. W 1990 roku na skutek przebudowy szosy nr 78 została rozebrana. W 2005 roku wybudowano nową kapliczkę na wzór poprzedniej zabytkowej, jednak nieco oddalonej od szosy. W kapliczce umieszczono współcześnie wykonaną figurę lichromowaną św. Jana Nepomucena, poprzednia przepadła w niewiadomych okolicznościach.

Łubki

Mała wioska położona między Kamieńcem a Księżym Lasem. W jej centrum na małym wzniesieniu dominuje wysoka z wieżą neogotycka kaplica, datowana na 1910 rok. We wnętrzu kaplicy ołtarzyk widoczny przez oszklone drzwi. Na ołtarzyku znajduje się polichromowana figura św. Jana Nepomucena.

Szałsza

Wioska na pograniczu powiatu posiadająca zabytkowy, drewniany kościół filialny Matki Boskiej. Kościół został wzniesiony w XVII wieku i jest niewidoczny z szosy. W kościele lewy boczny ołtarz to ołtarz świętego Jana Nepomucena, którego postać przedstawiona jest na obrazie.

Tekst i zdjęcia: Henryk Biały 
 

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa