Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 22

N U M E R  2 4  -   K W I E C I E Ń   2 0 0 7 r.

 

 

Eugeniusz von Württemberg
Maria Adelajda
Miejsca  magiczne
60 lat minęło czyli wczoraj i dziś MBP
Wyciąg krzesełkowy w reptowskim parku?
O sejmowych kuluarach parę słów
Górnictwo koło Tarn. Gór na początku 20  wieku
Jak obchodzono jubileusz 50-lecia Bractwa Strzeleckiego...?
Rabsik
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Jubileusz PTTK
Nepomuki Ziemi Tarnogórskiej
Ksiądz Franciszek Blachnicki
Ostatni lot Bestii
Kim jest Ślązak? – kwestia śląskiej tożsamości
Szpitale (przytuliska)
Żydzi w Tarnowskich Górach
 

CZĘŚĆ IV

Triumfalny pochód czerwonych autobusów

Spore zamieszanie zaszło po 1990 r. w związku z kryzysem a potem z likwidacją Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach. W 1990 r. WPK dał w ajencję linię pospieszną A PKS-owi, ale ten wkrótce sam zrezygnował. Po prostu PKS miał zbyt mało pojemne pojazdy. Obsługę więc linii A przejęła zajezdnia w Bytomiu, czyli późniejszy PKM Bytom.


 

O ile dotychczas identyczne bilety komunikacji miejskiej obowiązywały w całym kraju, to teraz poszczególni organizatorzy komunikacji zaczęli wprowadzać swoje własne bilety. Doszło do tego, że na tarnogórskich liniach zaczęło obowiązywać kilka rodzajów biletów, w zależności od tego, z jakiej zajezdni pochodził autobus. Własne bilety wprowadził PKM Gliwice, własne PKM Bytom, a jeszcze inne PKM Świerklaniec. W autobusach pojawili się konduktorzy sprzedający bilety, których nie było od wielu lat. Niebawem, w 1992 r., Tarnowskie Góry i kilka sąsiednich gmin założyły Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej z siedzibą początkowo w Świerklańcu, który zajął się układaniem rozkładów jazdy i czuwaniem nad komunikacją. Na liniach podległych MZKP jeździły głównie autobusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej ze Świerklańca.

Dopiero z dniem 1 lipca 1993 r. wprowadzono Unię Biletową w autobusach linii PKM Bytom, PKM Tychy, PKM Gliwice i MZKP. Wprowadzono równocześnie taryfę strefową. Za przejazd w granicach gminy trzeba było kasować bilet za 4 tysiące złotych, a przy przejeździe z jednej gminy do drugiej - za 6 tysięcy złotych. Stare bilety traciły ważność wraz z początkiem września. W Górnośląskim Okręgu Przemysłowym były więc wtedy dwa odmienne systemy biletów: bilety Unii Biletowej oraz bilety powstałego właśnie Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP.

Dopiero 12 października 1994 r. w Pałacu Kawalera w Świerklańcu podpisano porozumienie o wspólnych biletach na liniach MZKP i KZK GOP, które weszło w życie od 1 listopada 1994 r. Poza tym porozumieniem niczym samotna wyspa pozostał PKM Bytom, którego autobusy docierały do Tarnowskich Gór. Dopiero odkąd od 1 lutego 1995 r. Bytom wszedł do KZK GOP, kłopot zniknął. Odtąd we wszystkich liniach autobusowych w Tarnowskich Górach obowiązywały te same bilety. Przez pewien czas (1996 - 2003) istniał w ofercie nawet wspólny bilet miesięczny na wszystkie linie KZK GOP, MZKP i MZK Tychy. Jego posiadacz mógł pojechać z Tarnowskich Gór z przesiadkami bez konieczności dalszych opłat do Ornontowic, Orzesza, Oświęcimia, Kobióra a nawet do Żor.

Tomasz Rzeczycki
Ciąg dalszy w następnym numerze

 

 

 

Autobusy...

  CZĘŚĆ I
CZĘŚĆ II
CZĘŚĆ III
CZĘŚĆ IV
CZĘŚĆ V

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa