Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 22

N U M E R  2 4  -   K W I E C I E Ń   2 0 0 7 r.

 

 

Eugeniusz von Württemberg
Maria Adelajda
Miejsca  magiczne
60 lat minęło czyli wczoraj i dziś MBP
Wyciąg krzesełkowy w reptowskim parku?
O sejmowych kuluarach parę słów
Górnictwo koło Tarn. Gór na początku 20  wieku
Jak obchodzono jubileusz 50-lecia Bractwa Strzeleckiego...?
Rabsik
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Jubileusz PTTK
Nepomuki Ziemi Tarnogórskiej
Ksiądz Franciszek Blachnicki
Ostatni lot Bestii
Kim jest Ślązak? – kwestia śląskiej tożsamości
Szpitale (przytuliska)
Żydzi w Tarnowskich Górach
 

 

Wyciąg krzesełkowy
w reptowskim parku?

Kwestia dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego w reptowskim parku stanowiła już kilka lat po jego ustanowieniu odczuwalny problem. Ruch samochodów, aczkolwiek ograniczony, nie przypadł do gustu dyrekcji. Właśnie z tego względu pojawił się nierealny pomysł, aby w parku w Reptach utworzyć układ krzesełkowych kolejek linowych. Miały one zaczynać się za bramą wjazdową do parku od strony Starych Tarnowic i prowadzić do wszystkich obiektów kompleksu Górniczego Centrum Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej.


Chorzów - wyciąg krzesełkowy

Wyciągi krzesełkowe stanowiły wówczas w Polsce pewną nowość. Przed drugą wojną światową bowiem w Polsce nie było takich. Funkcjonował tylko od 1936 r. w Tatrach wyciąg kabinowy na Kasprowy Wierch oraz od 1938 r. wyciąg saniowy poniżej tegoż szczytu. Także oddana do użytku w 1953 r. kolejka z Bielska Białej na Szyndzielnię nie była krzesełkowa, lecz linowa. Dopiero w 1959 r. uruchomiono w Polsce dwa wyciągi krzesełkowe: z Karpacza na Kopę w Karkonoszach oraz ze Szczyrku na Skrzyczne w Beskidzie Śląskim. W 1962 r. ruszył drugi karkonoski wyciąg krzesełkowy ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. W 1964 r. z myślą o narciarzach uruchomiono wyciąg krzesełkowy w Tatrach poniżej Kasprowego Wierchu. We wrześniu 1967 r. uruchomiona została w Chorzowie pierwsza w Polsce wyżynna kolejka krzesełkowa i jak dotąd jedyna na Wyżynie Śląskiej. W październiku 1967 r. oddano do użytku kolejką krzesełkową z Ustronia na Czantorię Wielką w Beskidzie Śląskim.

Możliwe, że świeży przykład chorzowskiej kolejki zainspirował pomysłodawcę przeniesienia tego pomysłu do parku w Reptach. Pomysł ten ogłosił dr Józef Juszko, ówczesny dyrektor Górniczego Centrum Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej, na naradzie z przedstawicielami szpitalnictwa 26 czerwca 1968 r. Był to jeden z odważnych projektów dyrektora-wizjonera, którego nigdy nie wcielono w życie.

Pomysł prawdopodobnie nigdy nie wszedł w fazę konkretnych prac studyjnych. Co prawda do Rept sprowadzono dokumentację techniczną innego wyciągu krzesełkowego, ale trafiła ona potem do archiwum. Pomysł pozostał tylko śmiałą wizją, którą możemy nieco zrekonstruować. Pacjenci i goście zmotoryzowani przyjeżdżający do reptowskiego parku od strony Starych Tarnowic mieli zostawiać motocykle i samochody przed portiernią główną. Tam miała się znajdować dolna stacja wyciągu krzesełkowego, który dowoziłby pasażerów do głównego komplesu gmachów. W niezrealizowanych planach były także i inne obiekty rehabilitacyjne w różnych częściach parku, do których zapewne miałyby dochodzić odnogi kolejki krzesełkowej. O projekcie kolejek linowych dosyć ogólnikowo wspominała prasa, na przykład w 1972 r. pisały o tym w reportażach z Rept tygodnik Perspektywy i gazeta Trybuna Robotnicza.

Jednak przyjęty w marcu 1973 r. Aneks do założeń generalnych dla inwestycji rozbudowy ośrodka rehabilitacyjnego wspominał o kolejkach linowych już tylko jako o jednym z pomysłów z przeszłości.

Tomasz Rzeczycki
Fot.: Autor

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa