Zamki i pa�ace

O nich zapomnie� nie mo�na Herbarz tarnog�rski

montes Nr 21

N U M E R  2 4  -   K W I E C I E Ń   2 0 0 7 r.

 

 

 

Święty Jan Nepomucen
z kapliczki przy ulicy Niedziałkowskiego
w Tarnowskich Górach

 

 W NUMERZE:

Sławni na tarnogórskiej ziemi cz. XVI
Eugeniusz von Württemberg
Książę wirtemberski

Wirtembergowie wywodzą się ze Szwabii w pd-zach Niemczech. Nazwa pochodzi od zamku Wirtemberg (koło Stuttgartu), który zbudował ok. 1080 r. założyciel rodu Konrad.

 

Maria Adelajda
W ostatnim dniu lutego zmarła na zamku w Wolfsbergu Maria Adelajda hrabina Henckel von Donnersmarck, z domu księżniczka von Luxemburg-Nassau, de Burbon-Parma, synowa ostatniego pana nakielskiego zamku, hrabiego Łazarza V. Życie hrabiny to cała epoka w dziejach Europy.

 

Miejsca magiczne
„W imię Ojca i Syna przejechała mnie maszyna. Na placu Wolności leżą moje kości” – taki wierszyk można było często usłyszeć w ustach tarnogórskich dzieci jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

 

60 lat minęło czyli wczoraj i dziś MBP w Tarnowskich Górach
W ubiegłym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowskich Górach obchodziła piękny jubileusz sześćdziesięciolecia swego istnienia.

 

Wyciąg krzesełkowy w reptowskim parku?
Kwestia dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego w reptowskim parku stanowiła już kilka lat po jego ustanowieniu odczuwalny problem. Ruch samochodów, aczkolwiek ograniczony, nie przypadł do gustu dyrekcji.

 

O sejmowych kuluarach parę słów
Minęła już druga zima podczas bieżącej kadencji Sejmu. Zmiany pór roku w parlamencie najłatwiej dostrzec po tym, jak posłowie z hotelu poselskiego przestają przechodzić do głównych budynków przejściem podziemnym, wybierając krótką przechadzkę na świeżym powietrzu.

 

Górnictwo koło Tarn. Gór na początku 20 wieku
Nieczynne zroby pokopalniane pod miastem miały być miejscem, gdzie chorzy na alergię i nadciśnienie dochodziliby do zdrowia. Podziemne sanatorium miało być oddziałem reptowskiego Górniczego Centrum Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej. Upłynęła już jedna trzecia wieku od czasu, gdy zaniechano tego projektu…

 

 

CZĘŚĆ II
Jak obchodzono jubileusz 50-lecia Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach?
Przemieszczającemu się pochodowi towarzyszyła głośna muzyka oraz wystrzały z moździerzy. Po przybyciu na miejsce marszałkowie, przy rozwiniętych sztandarach, wprowadzili króla do jego mieszkania, po czym wspólnie z nim powrócili do zebranych i udali się na tarnogórski Rynek, gdzie przed ratuszem oddano po raz kolejny honory triumfatorowi jubileuszowego turnieju Zielonoświątkowego. Następnie wszyscy udali się ul. Strzelecką do kompleksu brackiego na ucztę królewską.

 

Rabsik
W Tworogu w dniu 27.04.1853r. urodził się Franzowi Sobczykowi i Marii z d. Riba syn, któremu dano na imię Carl. Jest to jedna z najbardziej zagadkowych i ciekawych postaci na Górnym Śląsku pod koniec XIXw.

 

CZĘŚĆ IV
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Spore zamieszanie zaszło po 1990 r. w związku z kryzysem a potem z likwidacją Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach.

 

Jubileusz PTTK
W 2006 roku minęła 100. rocznica założenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, kontynuatorem którego od 1950 roku jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Jednym z licznych Oddziałów w Polsce jest Oddział PTTK w Tarnowskich Górach z siedzibą przy ulicy Górniczej 7 (Dworek Goethego).

 

CZĘŚĆ II
Nepomuki Ziemi Tarnogórskiej
 

 

 

Sługa Boży z Tarnowskich Gór cz.II
Ksiądz Franciszek Blachnicki
W dniach 18-20 września 1939 roku Franciszek Blachnicki uczestniczył w ostatniej walce zdziesiątkowanych oddziałów śląskich na przeprawie pod Tomaszowem Lubelskim.

 

Ostatni lot Bestii
O katastrofie Liberatora nad Krupskim Młynem podczas II wojny światowej i pomyśle zrealizowania filmu o tym wydarzeniu pisaliśmy już na łamach Montesa (Nr 19/2005). W ubiegłym roku na dobre rozpoczęły się prace filmowe.

 

CZĘŚĆ I
Kim jest Ślązak? - kwestia śląskiej tożsamości
„To ziemia, na której rodzą się diamenty”
Jan Paweł II

 

Szpitale (przytuliska)
Dnia 14 czerwca 1856 podarował dyrektor dóbr Antoni Klauza (dawniejszy burmistrz tutejszy) miastu swój dom przy ulicy Klauzy, nr. hip. 62, z przeznaczeniem, że służyć ma za przytułek starym, ułomnym i do pracy niezdatnym ludziom pod nazwą „Przytulisko imienia Klauzy”.

 

 

CZĘŚĆ II
Żydzi w Tarnowskich Górach
W 1815 r. Żydzi tarnogórscy utworzyli żydowską gminę wyznaniową zwaną w języku hebrajskim „kehila”, będącą filią gminy żydowskiej w Bytomiu.

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] [ Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do wspłpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek ksi�garnia internetowa