Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 22

N U M E R  2 3  -   G R U D Z I E Ń   2 0 0 6 r.

 

 

Fryderyk von Holstein-Beck
Tarnowskie Góry, miasto inteligencji w 19 wieku
Florian i Oscar
Ślubowanie Burmistrza Miasta
Adwentowe tętno
Bombowe ozdoby choinkowe
Sanatorium podziemne pod Tarnowskimi Górami?
Jak obchodzono jubileusz 50-lecia Bractwa Strzeleckiego...?
W kuchennej izbie
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Czym na Śląsku płacono przed dwoma wiekami
Święty Jan Nepomucen na Ziemi Tarnogórskiej
Ksiądz Franciszek Blachnicki
Z opłatkiem u Serdecznych
Stan strachu
Na krańcach ziemi
Tarnogórski wiersz Goethego, czyli wiele hałasu o coś
Tarnogórzanie dla pamięci
Pierwsi polscy radni miejscy
Paweł Waloszczyk
 

 

Z opłatkiem u Serdecznych

8 grudnia członkowie i podopieczni Stowarzyszenia Serdeczni spotkali się na dorocznej wigilii. Było wspólne biesiadowanie, mikołajkowe zabawy dla dzieci, a także podziękowania, prezenty oraz wiele ciepłych słów i wzruszeń.


Mikołaj wśród najbardziej potrzebujących

Wigilia to czas podsumowań i wyrazów wdzięczności dla tych, którzy włożyli wiele wysiłku w pracę stowarzyszenia. Tak jak w poprzednich latach i tym razem w szczególny sposób wyróżniono osoby najbardziej pomocne przyjmując je w poczet członków honorowych. Tym razem wśród nich znaleźli się Bożena Boruta – Gojny, Marzena Dokutowicz, Sławomir Wilk i Krystian Waloszczyk.
W podziękowaniach nie zapomniano o tych, którzy na co dzień wytrwale i systematycznie pracują, w tym także o młodzieży. Na szczególną pochwałę zasłużyli Jolanta i Adam Korek oraz zawsze uśmiechnięta Agnieszka Kniejska. Stowarzyszenie ma wielu sprzymierzeńców, wśród nich są również naukowcy z Akademii Krakowskiej, Kolegium Nauczycielskiego w Gliwicach i Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Pomagają oni m.in. w przygotowaniu tak dużych przedsięwzięć jakim był zorganizowany w styczniu I Ogólnopolski Zjazd Chorych na Dystrofię.

Mijający rok to kolejni nowi podopieczni i ich rodzice, których ciągle przybywa. Dziś Serdeczni liczą ok. 160 dzieci i ponad 180 rodziców. Przybyło także nowych specjalistów pracujących w ramach wolontariatu, w tym neurologopeda. To sygnał jak bardzo potrzebna jest działalność Serdecznych i ich Dom Marzeń.

Rok 2006 wypełniony był wieloma imprezami. Po raz pierwszy zorganizowano letnią spartakiadę, była też trzydniowa wycieczka w góry, odbywały się jak zawsze okolicznościowe imprezy. Przede wszystkim upłynął on jednak pod znakiem integracji, a szczególną okazją ku temu były Dni Otwarte. Był to także czas rozszerzania ośrodków należących do Ogólnopolskiego Centrum Dystrofii, które w Tarnowskich Górach ma swoją siedzibę. W tej chwili funkcjonuje pięć pododdziałów w całej Polsce, a w Toruniu formuje się szósty.
Marzeniem stowarzyszenia było zakończenie tego roku utworzeniem ośrodka wspierania dla osób niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie okazało się zbyt skomplikowane i trudne, jednak Serdeczni nie upadają na duchu i już wymyślili coś w zamian. W nowym roku na terenie ośrodka ma powstać wielospecjalistyczna świetlica. Jej trzon stanowić będzie profesjonalna kadra, w tym terapeuci i lekarze. Wszystko po to, by dzieciom udzielić możliwie wszechstronnej pomocy, zwłaszcza tym, które nie są objęte edukacją. Działanie świetlicy wykraczać będzie poza ramy rekreacji i wypoczynku, a z jej pomocy będą mogli skorzystać wszyscy, którzy tego potrzebują.

– Mamy nadzieję, że od przyszłego roku dzieci, które nie chodzą do przedszkola i nie podlegają edukacji, będą mogły uzyskać pomoc w naszej świetlicy, mówi założycielka stowarzyszenia, Gabriela Kowalska.

To nie koniec noworocznych planów. Już w styczniu szykuje się kolejne duże przedsięwzięcie. W Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie odbędzie się planowany od dawna pierwszy Międzynarodowy Zjazd Chorych na Dystrofię. - Zaprosiliśmy wielu profesjonalistów z różnych krajów - lekarzy, ale przede wszystkim ludzi, którzy mają chore dzieci i samych chorych aby mogli usłyszeć o nowinkach, podzielić się swoimi doświadczeniami i informacjami dotyczącymi choroby i po prostu się wesprzeć, mówi Gabriela Kowalska. Zjazd odbędzie się 12 stycznia.

Mijający rok w stowarzyszeniu Serdeczni to jednak głównie ogrom pracy i wsparcia udzielonego podopiecznym. Fachowa pomoc, dostęp do specjalistów i rehabilitacji, ciągła stymulacja i profesjonalny sprzęt w zdecydowany sposób wpływają na usprawnienie dzieci i ich dobre samopoczucie stanowiąc zarazem nieocenioną pomoc dla ich rodziców. Stowarzyszenie każdego dnia pokazuje, że Serdeczni to nie tylko nazwa, ale ludzie zdecydowani pomagać sobie wzajemnie dzień po dniu.

Jog
 

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa