Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 22

N U M E R  2 3  -   G R U D Z I E Ń   2 0 0 6 r.

 

 

Fryderyk von Holstein-Beck
Tarnowskie Góry, miasto inteligencji w 19 wieku
Florian i Oscar
Ślubowanie Burmistrza Miasta
Adwentowe tętno
Bombowe ozdoby choinkowe
Sanatorium podziemne pod Tarnowskimi Górami?
Jak obchodzono jubileusz 50-lecia Bractwa Strzeleckiego...?
W kuchennej izbie
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Czym na Śląsku płacono przed dwoma wiekami
Święty Jan Nepomucen na Ziemi Tarnogórskiej
Ksiądz Franciszek Blachnicki
Z opłatkiem u Serdecznych
Stan strachu
Na krańcach ziemi
Tarnogórski wiersz Goethego, czyli wiele hałasu o coś
Tarnogórzanie dla pamięci
Pierwsi polscy radni miejscy
Paweł Waloszczyk
 

 

W kuchennej izbie

Stary kredens, maszyna do szycia, makatki i mundury górnicze obejrzeć można w śląskiej izbie regionalnej zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 13 w Strzybnicy, dzielnicy Tarnowskich Gór

Na pomysł utworzenia śląskiej izby regionalnej wpadły Jolanta Lukawska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 13, wicedyrektorka Ewa Dragon i Beata Kalke, nauczycielka nauczania zintegrowanego. Izbę regionalną utworzyły w ramach autorskiego programu edukacji regionalnej. Przygotowania do utworzenia w pustej klasie regionalnej izby rozpoczęły się we wrześniu 2006 roku. Przez kilka miesięcy nauczycielki zbierały eksponaty. Od rodziców uczniów oraz pracowników szkoły nauczycielkom udało się zebrać stare meble i sprzęt kuchenny.

W izbie regionalnej znalazł się kredens, stół, taboret, wisząca szafka z makatkami, sztućce, miednica z konewką i kołowrotek. – Mamy także żelazka parowe, lampki górnicze i dwa mundury górników z czakami i pióropuszami – mówi Maria Szczygieł, organizatorka izby regionalnej i nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 13 w Tarnowskich Górach.

Ale to nie jedyne eksponaty w izbie regionalnej. Na ścianach powieszono kilkadziesiąt starych pocztówek z widokami nieistniejących obiektów w Strzybnicy, Rybnej i Piasecznej. Widokówki pochodzą ze zbiorów Jacka i Beaty Kalke. Ozdobą izby jest wieniec dożynkowy z Kotów. – Co roku dostaniemy po powiatowych dożynkach nowy wieniec, a dzieci będą miały w izbie regionalnej lekcje na temat kultury ludowej na Śląsku – cieszy się Maria Szczygieł.


Uroczyste otwarcie izby regionalnej

Na uroczyste otwarcie śląskiej izby regionalnej, które odbyło się 29 listopada 2006 roku, do Szkoły Podstawowej nr 13 w Tarnowskich Górach przybyli Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, radni, działacze kultury, rodzice i nauczyciele. Po akademii szkolnej, w czasie której dyplomy i podziękowania otrzymały organizatorki śląskiej izby regionalnej oraz rodzice i dzieci, goście wysłuchali pogadanek o historii Strzybnicy i okolicznych miejscowości. Przecięcia wstęgi w izbie regionalnej dokonali burmistrz Arkadiusz Czech i dyrektorka szkoły Jolanta Lukawska. Na zakończenie goście obejrzeli eksponaty w szkolnej izbie regionalnej.

RYCH
 

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa