Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 22

N U M E R  2 3  -   G R U D Z I E Ń   2 0 0 6 r.

 

 

Fryderyk von Holstein-Beck
Tarnowskie Góry, miasto inteligencji w 19 wieku
Florian i Oscar
Ślubowanie Burmistrza Miasta
Adwentowe tętno
Bombowe ozdoby choinkowe
Sanatorium podziemne pod Tarnowskimi Górami?
Jak obchodzono jubileusz 50-lecia Bractwa Strzeleckiego...?
W kuchennej izbie
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Czym na Śląsku płacono przed dwoma wiekami
Święty Jan Nepomucen na Ziemi Tarnogórskiej
Ksiądz Franciszek Blachnicki
Z opłatkiem u Serdecznych
Stan strachu
Na krańcach ziemi
Tarnogórski wiersz Goethego, czyli wiele hałasu o coś
Tarnogórzanie dla pamięci
Pierwsi polscy radni miejscy
Paweł Waloszczyk
 

 

Bombowe ozdoby choinkowe

Czterdzieści lat temu na całym świecie znane były bombki choinkowe produkowane w tarnogórskiej spółdzielni. Bombki miały kształt owoców, zwierząt i ludzi

Spółdzielnia Pracy „Piaski Techniczne” powstała w 1950 roku w budynkach dawnej fabryki mydła Łukasika przy ul. Zamkowej po połączeniu pięciu małych przedsiębiorstw prywatnych.

Spółdzielnia zajmowała się początkowo tylko wydobywaniem piasków i żwirów potrzebnych między innymi do wytwarzania betonu i budowy nawierzchni bitumicznych. Pod koniec 1955 roku w Piaskach Technicznych rozpoczęła się produkcja ozdób choinkowych. Wcześniej grupa pracowników spółdzielni nauczyła się wyrabiać choinkowe bombki w zakładzie w Chorzowie. Pod koniec lat 50. XX wieku w Polsce produkcją ozdób choinkowych zajmowało się 48 zakładów. Tylko 5 takich firm działało na Śląsku.

W tarnogórskiej spółdzielni w 1959 roku przy produkcji bombek choinkowych pracowało 80 osób, głównie kobiet. Cienkie szkło wymagało delikatnej kobiecej ręki. Pracownice wydmuchiwały bombki z topliwej rury szklanej. Potem bombki przechodziły kąpiel w płynach utwardzających i barwiących. Po stwardnieniu szkła na bombkach malowane były pędzelkami kolorowe wzory. Ozdoby miały różne wielkości, wzory i kształty. Były okrągłe bombki, ale także w kształcie serc i figur św. Mikołajów. Pojawiały się też bombki w kształcie owoców i zwierząt. Dziennikarzowi ówczesnej lokalnej prasy marzyły się nawet nowoczesne bombki w kształcie sputników, rakiet i atomów.

Rocznie pracownice „Piasków Technicznych” produkowały 1 milion 440 tysięcy ozdób choinkowych. Na święta Bożego Narodzenia w 1959 roku tarnogórskie sklepy zamówiły 7,2 tysiące tuzinów bombek wartych 140 tysięcy ówczesnych złotych. Do jednej paczki pakowano12 sztuk ozdób choinkowych.

Od rozpoczęcia produkcji tarnogórskie ozdoby choinkowe eksportowane były za granicę. Bombki wysyłane były do Kanady, USA, Anglii, Danii, Francji, a nawet do Japonii za pośrednictwem firmy Coopexim. Ówczesny prezes „Piasków Technicznych” Marian Wawrzeńczyk przyznawał na łamach prasy, że eksport był opłacalny, ale bardzo kłopotliwy.

Amerykanie chcieli na pudełkach tylko napisu Poland, natomiast Anglicy made in Poland, z kolei Francuzi woleli pudełka bez napisów. Zagraniczni odbiorcy domagali się pudełek z przeźroczystą celofanową przykrywką. Niekiedy zwracali całe partie towaru, bo nie podobał im się kolor wnętrza pudełka albo krzywo postawiony stempel. Konkurentami dla Polaków w produkcji ozdób choinkowych były wtedy firmy niemieckie i japońskie.

Mimo to „Piaski Techniczne” sprostały zagranicznej konkurencji i w 1960 roku tarnogórskie bombki trafiły na choinki w Grecji i Ekwadorze. – Nasze cacka posiadają bogatszą od innych koloryzację – chwalił się na łamach gazet Marian Wawrzeńczyk, prezes spółdzielni. Pracownice wyprodukowały w 1960 roku ozdób choinkowych o wartości 66 tys. 900 zł. W dodatku roczny plan produkcji wykonały 66 dni przed terminem.

Pięć lat później 16% produkcji spółdzielni stanowiły ozdoby choinkowe. Z 225-osobowej załogi 60% kobiet pracowało przy wytwarzaniu bombek choinkowych. Dziennie pracownice wydmuchiwały prawie tysiąc ozdób choinkowych. Produkcja ozdób choinkowych warta była 3,2 mln zł. Na eksport wysłano bombek choinkowych za 2,6 mln zł. Załoga spółdzielni zapowiadała, że w 1966 roku wyprodukuje 2,5 miliona ozdób choinkowych.

Produkcji bombek zaprzestano w „Piaskach Technicznych” dopiero po upadku realnego socjalizmu.

RYCH

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa