Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 22

N U M E R  2 3  -   G R U D Z I E Ń   2 0 0 6 r.

 

 

Fryderyk von Holstein-Beck
Tarnowskie Góry, miasto inteligencji w 19 wieku
Florian i Oscar
Ślubowanie Burmistrza Miasta
Adwentowe tętno
Bombowe ozdoby choinkowe
Sanatorium podziemne pod Tarnowskimi Górami?
Jak obchodzono jubileusz 50-lecia Bractwa Strzeleckiego...?
W kuchennej izbie
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Czym na Śląsku płacono przed dwoma wiekami
Święty Jan Nepomucen na Ziemi Tarnogórskiej
Ksiądz Franciszek Blachnicki
Z opłatkiem u Serdecznych
Stan strachu
Na krańcach ziemi
Tarnogórski wiersz Goethego, czyli wiele hałasu o coś
Tarnogórzanie dla pamięci
Pierwsi polscy radni miejscy
Paweł Waloszczyk
 

Nakielskie korzenie laureata europejskiego Oscara

Florian i Oscar

W pierwszych dniach grudnia często można było usłyszeć w mediach, jak i przeczytać w ogólnopolskich gazetach, o Florianie Henckel von Donnersmarck, reżyserze i autorze scenariusza do filmu „Życie na podsłuchu”. Film i jego twórca zostali uhonorowani Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. Dziadkowie Floriana mieszkali w Nakle Śląskim.

Po śmierci hrabiego Edwina w 1929 r. jego synowie podzielili się spadkiem: pałac w Nakle Śląskim otrzymał starszy Łazarz V, młodszy Fryderyk Karol otrzymał podwrocławskie dobra z pałacem w Ramułtowicach.

Śląski dziadek

Obydwaj byli ostatnim pokoleniem swej rodziny, które mieszkało na Śląsku. W 1935 roku Fryderyk Karol ożenił się z niemiecką szlachcianką Anną-Ilzą von Zitzewitz. Niemalże dokładnie dziewięć miesięcy po ślubie przyszedł na świat ich pierworodny syn - Leon Ferdynand. W czasie wojny urodził się drugi syn, Ulryk. Obydwaj przyszli na świat na Śląsku: starszy w Bytomiu, młodszy we Wrocławiu. Ich powojenne losy ułożyły się odmiennie.

Hrabia Fryderyk Karol po wojnie pracował jako generalny pełnomocnik we wspólnym zarządzie rodzin Castell-Castell i Castell-Rüdenhausen. Otrzymał także prestiżową godność Kawalera Honoru i Wielkiego Krzyża Zakonu Maltańskiego. Jego żona Anna-Ilza działała w Austriackim Czerwonym Krzyżu. Była przewodniczącą oddziału w Karyntii. Podobnie jak mąż działała w Zakonie Maltańskim, w którym uzyskała godność Damy Honoru. Została także odznaczona prestiżowym Orderem Krzyża Gwiaździstego, przyznawanym dawniej przez cesarzowe austriackie, za zasługi dla państwa i dworu habsburskiego. Mieszkali w Klagenfurcie. Hrabia Fryderyk Karol zmarł w 1989 r.; hrabina odeszła siedem lat później. Oboje spoczęli na rodzinnym cmentarzu w Wolfsbergu.Ojciec podróżnik

Młodszy syn Karola Fryderyka i Anny-Ilzy, Ulryk wstąpił do stanu duchownego. W zakonie cysterskim przyjął imię Grzegorz. Był znany w sferach ekonomicznych i menedżerskich, jako propagator chrześcijańskich zasad prowadzenia biznesu. Starszy Leon Ferdynand podjął studia na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Wiedeńskiego. Przez rok zdobywał doświadczenie w Europejskim Instytucie ds. Prowadzenia Przedsiębiorczości INSEAD w Fontainebleau (Francja). W 1967 r. przeszedł do spółki Deutsche Lufthansa AG, gdzie pełnił funkcje kierownicze aż do przejścia na emeryturę w 1996 r.

Rycerz Zakonu Maltańskiego

Leon Ferdynand podobnie jak przodkowie działał w strukturach Suwerennego Zakonu Maltańskiego. Pradziadek Łazarz IV i dziadek Edwin byli prezydentami Śląskiego Związku Kawalerów Maltańskich i uzyskali godność Baliwów Honoru i Wielkiego Krzyża. Stryj Łazarz V dostąpił godności Baliwa Obediencji i Wielkiego Krzyża Zakonu oraz otrzymał także tytuł honorowego prezydenta Związku Śląskiego Kawalerów Maltańskich. Leon Ferdynand pracował na różnych stanowiskach w Maltańskiej Służbie Pomocy. Był przez wiele lat członkiem Rady Niemieckiego Związku Kawalerów Maltańskich. W 1997 r. został wybrany prezydentem tego związku. W 2000 r. jako reprezentant śląskich kawalerów maltańskich działających w Niemczech uczestniczył w uroczystościach milenijnych biskupstwa we Wrocławiu.

Wiosną 1968 r. ożenił się z młodszą o pięć lat Anną Marią von Berg. Ślub brali w Kolonii. Tam też urodzili się ich dwaj synowie: wiosną 1972 r. Sebastian i rok później Florian. W związku z pracą hrabiego, jego rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania, m.in.: Nowy Jork (6 lat), Berlin (3 lata), Frankfurt nad Menem (4 lata), Bruksela (4 lata). Florian po zdaniu matury studiował dwa lata język rosyjski w Sankt Petersburgu. W 1993 r. otrzymał certyfikat nauczyciela tego języka. Po krótkiej przygodzie z nauczycielstwem przeniósł się na studia do Oxfordu, gdzie w 1996 r. otrzymał tytuł magistra filozofii i polityki.

Świat filmu

W czasie oxfordzkich studiów wygrał konkurs filmowy. Nagrodą była możliwość asystowania przy pracy słynnemu reżyserowi sir Richardowi Attenborough.

Sir Richard Attenborough to postać znana w dziedzinie światowej kinematografii. W 1978 r. zrealizował wojenną epopeję o walkach pod Arnhem. Udział w tej bitwie brała polska brygada spadochronowa pod dowództwem generała Sosabowskiego. Film nosił znamienny tytuł „O jeden most za daleko”. Za film „Gandhi” otrzymał w 1983 r. Oscara. W 1988 r. został uhonorowany nagrodą Feliksa. Florian mógł przyjrzeć się pracy słynnego reżysera podczas realizacji filmu „Miłość i wojna” (oryg. tytuł „In Love and War” 1997). Film opowiada o pierwszej miłości młodego Ernesta Hemingwaya do Agnes von Kurowsky – pielęgniarki z przyfrontowego szpitala we Włoszech. W głównych rolach wystąpili: Chris O’Donnel i Sandra Bullock. Ta przygoda zdecydowała ponoć, iż Florian postanowił zostać reżyserem.

Pierwsze wyróżnienia

Wspólnie ze starszym bratem Sebastianem zrealizowali na przełomie 1997 i 1998 r. dwa filmy krótkometrażowe: „Mitternacht” i „Das Datum”. Florian rozpoczął studia reżyserii filmowej na HFF München (Akademia Filmowo-Telewizyjna w Monachium). Jego film „Dobermann” otrzymał jesienią 1999 r. w Poznaniu na III Festiwalu Filmowym „Off Cinema” wyróżnienie honorowe za umiejętność dowcipnego opowiadania. Wyróżnienie to otrzymał wspólnie z bratem. W 2000 r. jako najlepszy film krótkometrażowy, wyróżniono Nagrodą Maxa Ophüls w Saarbrucken. W 2002 r. Florian otrzymał Nagrodę Eastmann-Förder dla najlepszego filmowca młodego pokolenia za film „Der Temper”.

„Życie na podsłuchu”

Od roku Florian zbiera nagrody za swój pierwszy pełnometrażowy film. Jest autorem scenariusza i reżyserem. W styczniu tego roku otrzymał Bawarską Nagrodę Filmową za najlepszy scenariusz i dla najlepszego reżysera młodego pokolenia. W tym roku otrzymał Nagrodę Filmową Bernharda Wicki „Most” – Nagrodę Wolności Filmu Niemieckiego. W październiku na 22 Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym otrzymał Nagrodę Publiczności. Podczas gali Europejskiej Akademii Filmowej w Warszawie 2 grudnia Florian i jego „Życie na podsłuchu” otrzymało Europejską Nagrodę Filmową 2006 dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Aktora (Ulrich Mühe, jeden z głównych bohaterów) oraz Najlepszego Scenarzysty.

Obecnie film Floriana Henckel von Donnersmarcka jest niemieckim kandydatem do Oscara – nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles.

Florian jest żonaty z Christiane Asschenfeldt. Ma córkę Larę Cosimę (ur. 2003 r.) oraz syna Leona Sylwestra (ur. 2005 r.).

Arkadiusz Kuzio-Podrucki
Repr.: Prasowe nagłówki artykułów opisujących sukces
filmu Floriana Henckel von Donnersmarcka
 

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa