Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 20

N U M E R  2 1  -   C Z E R W I E C   2 0 0 6 r.

 Montes Nr 22

 

Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern, Girolamo Lucchesini
Sądownictwo w dawnych czasach
Imprezy u Strzelców
Nabożeństwa górnicze
Ksiądz bibliofil
O doktorze, co do pracy chodził piechotą
O utopcu Frycku, Skarbniku i czarnych pstrągach w tarnogórskiej sztolni
Maibaum
Bonifacy Wyciszczok (1876-1938)
Europejski Piknik Rodzin Kolejarskich 2006
Młodzi piłkarze z Bernburga w Tarnowskich Górach
160 tysięcy na Akcję       Lato 2006
Garnizon Tarnogórski 1913-1920
Zasługi hrabiego Fryderyka von Redena dla rozwoju Górnego Śląska i Tarnowskich Gór
Profesor Florian Śmieja
Tarnogórskie Muzeum wyróżnione
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Trzy Rozalie i Ewa
Śląski humor
Jezus o upominaniu
Święto u Serdecznych
Orkiestra mandolinowa Rodziny Kolejowej
 

 

Święto u Serdecznych

Jak co roku 26 maja Stowarzyszenie “Serdeczni” świętowało uroczysty Dzień Matki obchodzony łącznie z Dniem Dziecka. - Każdego roku łączymy te uroczystości, uważamy bowiem, że jest jedna wielka miłość – miłość matki do dziecka i dziecka do matki, mówi Gabriela Kowalska, Prezes Stowarzyszenia “Serdeczni”.

Tym razem myślą przewodnią tego podwójnego święta były słowa - “Dziękuję, Ci że jesteś”.

 


 

W ten sposób mamy dały wyraz swej radości z przyjścia na świat dziecka i wspólnie spędzonych z nim chwil, zaś dzieci okazały swą wdzięczność za opiekujące się nimi bez reszty mamy, które poświęcają im niemal całe swoje życie. Troska ta nabiera szczególnego wymiaru w przypadku dzieci specjalnej troski.

Dzień ten był wyjątkowy także dlatego, że podczas tego hucznie obchodzonego święta każdego roku dzieci przyznają najwyższe wyróżnienie - Medal Serdecznych. Przeznaczony jest on dla ludzi wyjątkowych, którzy bezinteresownie pomagają podopiecznym Stowarzyszenia. Tym razem otrzymały go cztery osoby – Tomasz Zabielski, człowiek, który od czterech lat pomaga organizować mecze i akcje charytatywne na rzecz dzieci chorych na dystrofię, Ojciec Bieniek, pomagający przy zbiórkach pieniędzy, Tadeusz Psiuk, wspomagający akcje charytatywne i organizację pierwszego Ogólnopolskiego Zjazdu Chorych na Dystrofię oraz Mariusz Misz, który przyczynił się do wyposażenia Domu Marzeń w niezbędne meble i sprzęt.

Były jeszcze paczki dla dzieci, kwiaty i laurki dla mam, gry, zabawy i konkursy. Uroczystość zakończyła się występem klauna, który sprawił dzieciom największą radość.

Teraz w Stowarzyszeniu zrobiło się wakacyjnie, bowiem 10 czerwca około 100 osób wyjechało już na turnus rehabilitacyjny nad morze. Kolejne rodziny wyjadą w sierpniu w Góry Świętokrzyskie. Turnusy rehabilitacyjne są organizowane z myślą o integracji. Jest to czas, który rodzina może spędzić razem na wypoczynku. Dzieci mają tam zapewnioną rehabilitację, opiekę medyczną, a wolny czas upływa im na zabawie, konkursach i wieczorkach przy muzyce. Po powrocie na dzieci czekają kolejne atrakcje - pierwsza letnia spartakiada. Tegoroczne lato upłynie im także pod znakiem wycieczek - tych po urokliwych zakątkach okolicy, ale także w góry. Na początku września przyjdzie zaś czas na 3 – dniowe pożegnanie lata, które odbędzie na terenie zalewu Nakło – Chechło w domkach kempingowych. Póki co przed dziećmi jeszcze całe, pełne wrażeń lato.

Wielki mecz charytatywny

20 maja 2006 na stadionie łódzkiego Widzewa hiszpańscy piłkarze Realu Madryt zmierzyli się z polskimi gwiazdami piłki nożnej. Wydarzenie miało charakter dobroczynny i było kontynuacją akcji Knock-Out Dystrofii – Ratujemy Życie, na rzecz wsparcia Stowarzyszenia Serdeczni.


Krzysztof „Diablo” Włodarczyk z dziećmi

Organizatorem widowiska była firma GEFCO Polska. W charytatywnym meczu piłkarskim, rozegranym w Łodzi, oldboje reprezentacji Polski, w składzie z Józefem Młynarczykiem, Adamem Nawałką, Dariuszem Dziekanowskim, Krzysztofem Warzychą, Romanem Koseckim przegrali z drużyną złożoną z byłych piłkarzy Realu Madryt 2:3 (0:1). Spotkanie obejrzało

5 tys.widzów. Reprezentację Polski poprowadził Henryk Kasperczak i Antoni Szymanowski. Bramki dla „Królewskich” zdobyli: Alfonso Perez dwie i Emilio Amavisco (karny); dla reprezentacji Polski: Jan Urban (karny) i Marek Jóźwiak. W składzie polskiego zespołu zagrały także gwiazdy nie tylko piłkarskie m.in. Tomasz Zubilewicz, Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, Maciej Zegan i Klaudiusz Sevkowic.


Podopieczni Stowarzyszenia - główni bohaterowie meczu

Podczas meczu można było oglądać popisy jednego z najlepszych napastników w historii Realu Emilio Butragueno, bramkarzy Bodo Ilgnera i Francisco Buyo.W drużynie Realu grało jeszcze wiele innych gwiazd tego klubu. Był m.in. legendarny piłkarz Hiszpanii - Santillana. Po meczu gracze Realu oddali swoje koszulki chłopcom cierpiącym na dystrofię mięśniowa, którzy na boisko wjechali na wózkach ze swoimi opiekunami.

Mecz z Realem Madryt był już czwartą akcją dla dzieci chorych na dystrofię z udziałem gwiazd futbolu. W ubiegłym roku, pod patronatem GEFCO, odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami złożonymi z byłych reprezentantów Polski i Francji. Zagrali m.in. Zbigniew Boniek i Michel Platini, a honorowy patronat nad meczem objęli: Ambasador Francji, były Premier Jerzy Buzek oraz ówczesny Prezydent Warszawy – Lech Kaczyński.

GEFCO Polska jest również sponsorem szkółki piłkarskiej Romana Koseckiego, a wspólnym osiągnięciem są akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci i zaangażowanie w ruch Olimpiad Specjalnych. GEFCO sponsoruje również I -szo ligowy piłkarski klub Amica Wronki i II-go ligowy Widzew Łódź oraz utytułowany klub Ruch Chorzów – sekcję piłki ręcznej z ambicjami awansu do ekstraklasy.

„Sukces zarówno w sporcie, biznesie, jak i w życiu społecznym nie opiera się wyłącznie na pomnażaniu zysku i rywalizacji – powiedział Bogdan Młynarczyk, Dyrektor Generalny GEFCO Polska – programy społeczne wspierane przez firmy przynoszą korzyści zarówno społeczeństwu, jak i przedsiębiorstwom, na zasadzie win-win (wygrany-wygrany).”

Centrum Dystrofii

W 2004 roku Stowarzyszenie Serdeczni powołało Ogólnopolskie Centrum Dystrofii. Dziś ma ono już 5 oddziałów – w Bydgoszczy, Wrocławiu, Warszawie, Środzie Śląskiej i Sosnowcu.

W styczniu tego roku odbył się I Ogólnopolski Zjazd Chorych na Dystrofię, a także lekarzy i wszystkich osób zainteresowanych tą chorobą. Była to okazja do wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim szansa dla rodziców i chorych by poczuć, że nie są osamotnieni. Jak mówi prezes Stowarzyszenia Serdeczni, Gabriela Kowalska, planowany jest międzynarodowy zjazd chorych na dystrofię, który odbyć ma się w Warszawie.

Od 2003 roku na rzecz dzieci dotkniętych dystrofią organizowane są mecze charytatywne. Ich inicjatorem, a zarazem głównym sponsorem jest Bogdan Młynarczyk, prezes firmy Gefco Polska. W tych charytatywnych spotkaniach sportowych biorą udział sławy światowego i polskiego futbolu i boksu. Same zaś mecze, czy zorganizowana w 2004 r. gala boksu, stają się atrakcyjnym wydarzeniem sportowym, co pozwala na zebranie potrzebnych środków na leczenie i rehabilitację chorych dzieci.

Medale Serdecznych

Dzień Matki i Dzień Dziecka w Stowarzyszeniu obchodzone są łącznie. Jest to szczególna okazja, podczas której spotykają się podopieczni Stowarzyszenia, ich rodziny i wszyscy ci, którzy ich wspierają. To integracyjne spotkanie jest zarazem sposobnością do wyróżnienia ludzi dobrej woli. Tego dnia Stowarzyszenie wręcza im symboliczne medale Serdecznych, które dla dzieci i rodziców mają ogromną wartość. W takiej uroczystości bierze udział zazwyczaj około 300 osób.

Nagrody i wyróżnienia

Pracę stowarzyszenia widzą i doceniają inni. Wyraz temu dają nagrody i wyróżnienia, jak choćby wyróżnienie Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono, czy Optimus Hominum, Nagroda Roku za Działalność Humanitarną – kapituła przyznała w 2005 roku Stowarzyszeniu wyróżnienie w kategorii pomoc społeczna. Serdeczni otrzymali także nagrodę od lekarzy szwajcarskich i polskich, zaś prezes Stowarzyszenia – Gabriela Kowalska - przez starostwo tarnogórskie została uhonorowana nagrodą Orła i Róży.

Drzwi Domu Marzeń są otwarte dla wszystkich potrzebujących
i tych, którzy tej pomocy chcą udzielić

Stowarzyszenie Serdeczni,
42-612 Tarnowskie Góry, ul. Bałkańska 3, Tel. 032 384 73 04.
Konto: PKO BP o/Tarnowskie Góry 60 1020 2368 0000 2102 0022 3016
 

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa