Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 20

N U M E R  2 1  -   C Z E R W I E C   2 0 0 6 r.

 Montes Nr 22

 

Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern, Girolamo Lucchesini
Sądownictwo w dawnych czasach
Imprezy u Strzelców
Nabożeństwa górnicze
Ksiądz bibliofil
O doktorze, co do pracy chodził piechotą
O utopcu Frycku, Skarbniku i czarnych pstrągach w tarnogórskiej sztolni
Maibaum
Bonifacy Wyciszczok (1876-1938)
Europejski Piknik Rodzin Kolejarskich 2006
Młodzi piłkarze z Bernburga w Tarnowskich Górach
160 tysięcy na Akcję        Lato 2006
Garnizon Tarnogórski 1913-1920
Zasługi hrabiego Fryderyka von Redena dla rozwoju Górnego Śląska i Tarnowskich Gór
Profesor Florian Śmieja
Tarnogórskie Muzeum wyróżnione
Triumfalny pochód czerwonych autobusów
Trzy Rozalie i Ewa
Śląski humor
Jezus o upominaniu
Święto u Serdecznych
Orkiestra mandolinowa Rodziny Kolejowej
 

 

Tarnogórskie Muzeum wyróżnione

Muzeum w Tarnowskich Górach otrzymało nagrodę za konserwację obrazu „Portret mężczyzny w czarnym stroju z koronkowym kołnierzem” w konkursie Marszałka Województwa Śląskiego na Wydarzenie Muzealne Roku

Jak już informowaliśmy w poprzednim numerze „Montes Tarnovicensis”, Muzeum w Tarnowskich Górach oddało do konserwacji obraz olejny na płótnie z ok. 1630-1635 r., który jest jednym z najcenniejszych obrazów z kolekcji malarstwa zachodnioeuropejskiego znajdującej się w zbiorach naszej placówki.

 


 

Do tej pory autorstwo portretu przypisywane było siedemnastowiecznemu malarzowi flamandzkiemu Cornelisovi de Vos.

Prace konserwatorskie obiektu przeprowadzono na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w ramach pracy magisterskiej Aleksandry Holi i pod kierunkiem prof. Grażyny Korpal. Zakres prac obejmował konserwację obrazu oraz próbę potwierdzenia lub obalenia prawdziwości przekazu o jego autorstwie. W ramach programu przeprowadzono także szczegółowe badania fizyko-chemiczne oraz badania z zakresu historii sztuki, kostiumologii, analizę warsztatu Cornelisa de Vos.

Przeprowadzona konserwacja obrazu i bogata dokumentacja zyskały szerokie zainteresowanie zarówno wśród konserwatorów jak i historyków sztuki. Wyrazem tego było przyznanie przez Komisję oceniającą dokonania górnośląskich placówek muzealnych za rok 2005 nagrody głównej w kategorii za dokonania z zakresu konserwacji Muzeum w Tarnowskich Górach.
W pozostałych trzech kategoriach ogłoszonego przez Marszałka Województwa Śląskiego konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku zwycięzcami okazali się: Muzeum Śląskie w Katowicach (kategoria wystawy – za ekspozycję: Brandt… Malczewski… Siemiradzki. Malarze w kręgu Monachium 1828-1914), Muzeum w Bielsku – Białej (kategoria publikacje - Mity antyczne w sztuce na przestrzeni wieków w oparciu o zbiory Muzeum w Bielsku-Białej) oraz Muzeum Chleba w Radzionkowie ( kategoria dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych). Warte podkreślenia jest zatem to, że wśród laureatów Konkursu znalazły się dwie placówki muzealne z naszego powiatu.

Muzeum w Tarnowskich Górach opublikuje w bieżącym roku wyniki przeprowadzonych badań przeprowadzonych podczas konserwacji obrazu w formie pierwszego tomu Rocznika Muzeum w Tarnowskich Górach.

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa